Większe wydatki: czy kredyt gotówkowy to dobry wybór?

czy kredyt gotówkowy to dobry wybór

W życiu często natrafiamy na sytuacje, w których musimy ponieść większe wydatki. Kupno samochodu, sprzętu domowego albo przeprowadzenie remontu mogą wstrząsnąć domowym budżetem. Dobrą opcją może jednak okazać się skorzystanie z kredytów gotówkowych.

Potrzeby finansowe każdego z nas są bardzo zróżnicowane. Niekiedy potrzebujemy drobnego zastrzyku gotówki, który umożliwi zachowanie płynności finansowej w kryzysowym momencie. Z drugiej strony potrzebujemy również środków na realizowanie zdecydowanie większych potrzeb. Łatwo przewidzieć wiele scenariuszy tego typu. Samochód, pralka, lodówka czy komputer to w dzisiejszych czasach sprzęty praktycznie niezbędne do normalnego funkcjonowania. Jednocześnie ich zakup wiąże się ze sporymi wydatkami, często wykraczającymi możliwości domowego budżetu. Ostatecznie: trudno rozstawać nam się także z wypracowanymi w pocie czoła oszczędnościami. Nic w tym dziwnego, tym bardziej, że to samo w sobie może być bardzo ryzykowne. Warto więc dowiedzieć się, jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy i czerpać same korzyści z tego rozwiązania.

Kredyt gotówkowy: na mniejsze i większe wydatki

Podstawową zaletą kredytu gotówkowego jest jego olbrzymia elastyczność i niezwykle szeroki przekrój dostępnych opcji. Żaden inny produkt kredytowy nie jest tak bardzo zróżnicowany. Dzięki temu zobowiązaniu będziemy w stanie uzyskać zarówno mniejsze wsparcie, bezcenne w czasie kryzysu wywołanego np. przez zator płatniczy lub opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia, jak i bardzo duże środki, niezbędne do dokonania większych zakupów czy poważnych inwestycji. Choć oczywiście dostępne są również inne rozwiązania, w tym kredyty celowe w postaci chociażby kredytów hipotecznych czy samochodowych, nie zawsze będą dobrą alternatywą dla kredytu gotówkowego. Aby tak było, konieczne jest jednak znalezienie najkorzystniejszej oferty. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Z punktu widzenia klienta poszukującego kredytu gotówkowego liczy się jeden czynnik: cena. Jest to w pełni zrozumiałe. Szukamy finansowania, które pozwoli nam zaoszczędzić jak najwięcej środków. Choć rynkowa oferta jest niezwykle bogata i po prostu łatwo się w niej pogubić, znalezienie najkorzystniejszej opcji wcale nie jest trudne. Warto skorzystać z rankingu kredytów gotówkowych. Dzięki Bankier Smart oferty zostaną pogrupowane zgodnie z kosztami, z którymi wiąże się kredyt. Wystarczy więc wprowadzić interesująca nas kwotę oraz podstawowe parametry spłaty, w tym liczbę rat. Ranking wyświetli poszczególne oferty, informując zarówno o całkowitych kosztach kredytu, jak i związanych z nim miesięcznych wydatkach.

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu? Dobry pomysł

Warto rozważyć kilka sytuacji, w których wzięcie kredytu gotówkowego będzie po prostu najbardziej opłacalne pod względem finansowym i praktycznym. Jednym z nich jest zakup samochodu. Choć do naszej dyspozycji pozostają standardowe kredyty samochodowe, nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem:

  • Dodatkowe zabezpieczenia: w przypadku kredytów samochodowych banki stosują dodatkowe zabezpieczenia w postaci np. przewłaszczenia na zabezpieczenie czy zastawu rejestrowego. Oznacza to, że tak naprawdę nie posiadamy pełnej własności pojazdu, a w przypadku problemów z regulowaniem zobowiązania możemy go stracić.
  • Konieczność wykupienia polisy AC: chociaż prawo obliguje nas wyłącznie do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, w przypadku kredytu samochodowego konieczne stanie się również wykupienie drogiego autocasco. To z kolei spory wydatek, który nie będzie uwzględniony w kosztach samego zobowiązania. Dodatkowo trzeba będzie sporządzić cesję na rzecz banku. Kiedy dojdzie więc do szkody, to jego interesy będą zabezpieczone w pierwszej kolejności.
  • Nie na każdy model samochodu: co ważne – kredyt samochodowy nie pozwoli na sfinansowanie zakupu każdego pojazdu. Banki w większości przypadków umożliwiają kupno jedynie aut nowych lub używanych nie starszych niż 5 lat. Jeżeli więc mamy na oku starszy model, może się to nie udać.

Mniejsze formalności i swoboda wyboru

Kredy gotówkowy eliminuje wszystkie powyższe trudności. Jest przyznawany na dowolny cel, wobec czego instytucja nie będzie ingerować ani w nasz wybór, ani w to, w jaki sposób korzystamy z pojazdu. Nie musimy wykupować ani dodatkowych ubezpieczeń, ani korzystać z usług wskazanego serwisu. Poza tym zakupiony samochód należy w pełni do nas. W związku z tym możemy robić z nim wszystko, na co tylko będziemy mieli ochotę, w tym dokonywać różnego typu modyfikacji. Nie zawsze będzie to możliwe w przypadku kredytu samochodowego lub leasingu.

Na inne wydatki

Zakup samochodu to nie jedyny wydatek, który można sfinansować w łatwy sposób dzięki kredytowi gotówkowemu. Jak pokazuje raport InfoKredyt przygotowany przez ZBP, 45% kredytobiorców zaciąga takie zobowiązanie w celu realizacji większych zakupów. W tej kategorii mieści się natomiast zarówno nabycie samochodu, jak i np. sprzętu RTV czy AGD. Co więcej: kredyt gotówkowy pozostaje wówczas często – obok zakupu ratalnego – jedyną alternatywą. Jego dużą zaletą jest natomiast to, że możemy dzięki niemu połączyć różne wydatki. Jedna większa pożyczka może np. pomóc w nabyciu kompletu wyposażenia, zachowując przy tym stosunkowo niskie raty dzięki rozłożeniu spłaty na wiele dogodnych płatności. W przypadku kredytu ratalnego byłoby o to zdecydowanie trudniej, spłata wielu zobowiązań wiązałaby się z dodatkowymi problemami, a koszty byłyby po prostu wyższe.

Na cele mieszkaniowe

Z kredytów gotówkowych korzystamy często również w celu realizacji swoich potrzeb mieszkaniowych. Zadeklarowało to 30% uczestników badania InfoKredyt. Ta kategoria jest natomiast bardzo pojemna. Z jednej strony umożliwia zakup wymarzonych czterech kątów, z drugiej: przeprowadzenie kompleksowego remontu, prac wykończeniowych albo zakup wyposażenia. Choć oczywiście chcąc nabyć mieszkanie lub dom najczęściej sięgamy po kredyt hipoteczny, w niektórych przypadkach korzystniejsze może okazać się wzięcie kredytu gotówkowego. Stanie się tak zwłaszcza w sytuacjach, w których brakuje nam stosunkowo niedużej sumy. Warto mieć świadomość, że w przypadku kredytu mieszkaniowego konieczne staje się obciążenie hipoteki nabywanej nieruchomości. Kredyt gotówkowy może być więc po prostu zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem, wiążącym się z mniejszymi formalnościami. Nie będzie potrzeby m.in. dokonywania wpisu do ksiąg wieczystych, sporządzania operatu szacunkowego czy przechodzenia przez długotrwałą procedurę.

Dowolna potrzeba

Kredyty gotówkowe oczywiście nie zawsze muszą opiewać na znaczne sumy i być spłacane przez długi czas. Sprawdzą się również znakomicie jako doraźne wsparcie w kryzysowym momencie. 7% kredytobiorców biorących udział w badaniu posiłkuje się nimi właśnie w ten sposób. Szybkie procedowanie wniosku i minimum formalności to ważne czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę w takim scenariuszu. Znalezienie takiej propozycji nie będzie wcale trudne. Warto jednak brać pod uwagę przede wszystkim koszty. Dzięki internetowi poszukiwania wcale nie muszą oznaczać potrzeby zapoznawania się z rozbudowanymi propozycjami wszystkich banków czy analizy dostępnych ofert. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (więcej na ten temat można przeczytać w poradniku wydanym przez KNF). Ten wskaźnik pozwoli na realne określenie, która z ofert kredytu gotówkowego jest najlepsza i najbardziej korzystna dla naszej kieszeni.

Foto: Kaspars Grinvalds/Shutterstock.com