Wpływ nowej projekcji NBP na kurs złotego

0

Ograniczona presja inflacyjna wspiera wyceny polskich aktywów wobec rynków bazowych. Złoty lekko słabszy (powyżej 4,20 na EURPLN), ale nadal utrzymuje marcowy przedział wahań.

Rynek walutowy i stopy procentowej

Nowy tydzień na krajowym rynku walutowym rozpoczął się osłabieniem złotego, co miało miejsce przy relatywnie stabilnych notowaniach euro wobec dolara. Nominalnie kurs EURPLN powrócił powyżej 4,20 przy EURUSD oscylującym wokół 1,23.

W poniedziałek globalny kalendarz makroekonomicznym nie zawierał ważnych pozycji, w kraju zaś NBP opublikował szczegóły marcowej projekcji makroekonomiczną, na którą powoływała się RPP podczas zeszłotygodniowego posiedzenia. Centralna ścieżka projekcji inflacji zakłada wzrost indeksu CPI o 2,1% r/r w tym roku, 2,7% w przyszłym i 3,0% r/r w 2020 r. Nie są to poziomy, które skłaniałyby RPP do podjęcia tematu zmiany nastawienia w polityce monetarnej, co ma negatywne przełożenie na notowania złotego. W krótkim okresie kluczowy dla złotego pozostawać będzie globalny sentyment i zachowanie głównej pary walutowej. Mając w perspektywie publikację danych inflacyjno-sprzedażowo-produkcyjnych z USA dolar będzie miał szansę na dalszy wzrost, co powinno skutkować ruchem EURPLN powyżej 4,21 jeszcze w tym tygodniu. Złotego dodatkowo osłabiać będą spodziewane słabe dane z Chin oraz czynniki krajowe w postaci publikacji danych inflacyjnych (ostatecznych za styczeń i nowych za luty), które powinny potwierdzić brak presji cenowej w gospodarcze (w lutym oczekuje się spadku indeksu CPI do 1,7% r/r z wstępnie szacownych 1,9% w styczniu).

Na rynku stopy procentowej również panowała umiarkowana zmienność po licznych wydarzeniach jakie przyniósł zeszły tydzień, wśród których na pierwszy plan wysuwały się posiedzenia banków centralnych oraz dane z amerykańskiego rynku pracy. Umiarkowane prognozy inflacji przedstawione przez NBP w połączeniu z retoryką władz monetarnych nadal stanowią wsparcie dla polskich instrumentów dłużnych. Jednak o ile pozytywny wpływ, widoczny w istotnym spadku rentowności w zeszłym miesiącu powoli wygasa, to nadal nisko utrzymuje się spread krajowych aktywów nad rynkami bazowymi. W przypadku papierów 5-letnich spread wobec amerykańskich instrumentów spadł poniżej zera i wynosi obecnie około 15pb.

Czytaj również:  Kurs dolara w górę, złoty kończy tydzień na minusie

Dodatkowo wsparcie dla obligacji w Polsce daje gołębie stanowisko prezentowane przez EBC. O ile na zeszłotygodniowym posiedzeniu usunięto zdanie mówiące o możliwości zwiększenia skupu aktywów, to już konferencja przyniosła łagodzące stwierdzenia. W podobnym tonie wypowiadał się członek EBC Benoît Cœuré mówiąc, że krótkoterminowe stopy procentowe pozostaną na bardzo niskim poziomie długo po zakończeniu QE. Cœuré podkreślił, że inflacja jest niżej niż dąży do tego EBC, co dodatkowo wspiera notowania obligacji w strefie euro, pozwalając na dalsze odsunięcie się rentowności od ostatnich szczytów.wpływ publikacji NBP na złotego

Autorzy: Joanna Bachert, Arkadiusz TrzciołekPKO Bank Polski