Wydarzenia i transmisje online – jak się przygotować do ich organizacji?

Wydarzenia i transmisje online

Organizowanie różnorodnych wydarzeń online to wielkie wyzwanie dla wielu firm. Przed pandemią wiele osób nie decydowało się ani na ich organizację, ani na przybywanie na nie, gdyż osobista obecność na tego rodzaju wydarzeniach dla każdego była bardziej atrakcyjna. Obecnie jednak to właśnie konferencje i inne eventy online są jedyną opcją na ich organizacje – jak się jednak do nich przygotować?

Największym wyzwaniem może okazać się przygotowanie wydarzenia w taki sposób, aby jego transmisja była jak najprostsza i generował jak najmniej, również technologicznych, problemów. Warto pamiętać, że organizacja eventu stacjonarnego i eventu online to dwa zupełnie inne zadania a same wydarzenia będą się od siebie znacznie, różnic, podobnie jak ich prowadzenie.

Wybór odpowiedniej platformy do organizacji wydarzenia online

Kluczem do udanego wydarzenia jest wybór odpowiedniej platformy. Z jednej strony, musi być ona prosta i intuicyjna dla osób, które będą z niej korzystać, z drugiej – konieczne jest, aby spełniała ona wszelkie oczekiwania od strony technicznej. Kluczowa będzie jej stabilność, ale również jakość dźwięku czy obrazu, które będzie mogła ona zapewnić.

Można zdecydować się na wydarzenie na YouTube, Facebook, Twitch czy Vimeo, opcja alternatywną zawsze jest organizacja wydarzenia na swoim własnym serwerze, to jednak będzie najtrudniejsze zadanie pod kątem technologicznym.

Jest jednak jeszcze jedna opcja, a mianowicie zdecydowanie się na dedykowaną platformę. Jedną z nich oferuje agencja Szok, specjalizująca się w organizacjach nie tylko wydarzeń stacjonarnych, ale również eventów online. Więcej na jej temat można dowiedźcie się, klikając TUTAJ.

Odpowiednie studio do organizacji transmisji internetowych

Aby wydarzenie mogło się odbywać, musimy relacjonować je z jakiegoś miejsca. Dlatego, kluczowe jest, aby zadbać o to, by studio do transmisji online było do tego naprawdę dobrze przygotowane. Odpowiednia aranżacja, oświetlenie, dźwięk, estetyka samego miejsca, odpowiadająca temu, co chcemy prezentować – nie jest to zadanie łatwe. Całość musi wyglądać naprawdę profesjonalnie, a często ciężko to zorganizować, zwłaszcza w połączeniu z oświetleniem oraz miejscem na kamery.

Zamiast jednak aranżować podobne studio w biurze naszej firmy, warto postawić na profesjonalne studia, które może wynająć do przeprowadzenia transmisji online. Jedno z nich, w Krakowie, oferuje znów agencja Szok, a więcej o nim można dowiedzieć się TUTAJ.

Wybór odpowiedniej osoby prowadzącej wydarzenie

Olbrzymim wyzwaniem może też okazać się wybór odpowiedniej osoby do tego, by transmisję poprowadzić. Należy zdawać sobie sprawę, że prowadzenie wydarzeń z pełną widownią a prowadzenie ich w praktyce do kamery, to zupełnie inne zadania. Z tego powodu, osoby, które prowadzą standardowe wydarzenia z publicznością, niekoniecznie sprawdzą się w prowadzeniu eventów online. W tym drugim przypadku muszą oni nie być zależni od publiki, której nie będzie, muszą umieć skupiać się na kamerze i dobrze w niej wyglądać, ale również poruszać się tak, aby nie utrudniać pracy operatorom kamer.

Z tego powodu, idealnym wyborem będzie wybór osoby, która ma doświadczenie stricte w prowadzeniu wydarzeń online. W tym przypadku również łatwiej sprawdzić czyjeś kompetencje, ponieważ materiały z wydarzeń, które dana osoba prowadziła, na pewno będą do odnalezienia w sieci.

Odpowiedni sprzęt audio, wideo oraz oświetlenie

Kluczem do sukcesu każdego wydarzenia są właśnie odpowiednie kamery, mikrofony oraz światło. Nie należy oszczędzać na ich wynajęciu lub zakupie. Ta pierwsza opcja będzie oczywiście bardziej opłacalna, jeżeli poszczególne wydarzenia będą jedynie okazjonalne – wtedy nie opłaca się inwestować w zakup swojego sprzętu.

Jednocześnie, warto stawiać na profesjonalne osoby, które będą odpowiadać za ich obsługę. Dobry operator jest niezbędny zwłaszcza wtedy, gdy podczas transmisji będzie działo się naprawdę wiele.

Jeżeli nie chcemy przejmować się doborem odpowiedniego sprzętu, możemy zdecydować się na wynajem studia do transmisji internetowych, ono na pewno będzie od razu wyposażone w odpowiednie oświetlenie, kamery i sprzęt audio. Jednocześnie, będą one na starcie odpowiednio dostosowane i ustawione pod kątem konkretnego studia, dzięki czemu zmniejsza się szansa na zaistnienie problemów technicznych.

Partner materiału: Szok.biz