Wykorzystanie transformatorów sieciowych

energia prąd

Transformatory energetyczne wykorzystywane są w celu przetwarzania energii i późniejszego przesyłania energii elektrycznej do poszczególnych jednostek wykorzystujących napięcie elektryczne np. w domowych gniazdkach. W zależności od zapotrzebowania wykorzystuje się transformatory jednofazowe, transformatory dwufazowe lub transformatory trójfazowe. Ze względu na swoje zastosowanie mogą zwiększyć lub obniżyć napięcie przewodzonego prądu w sieci elektrostatycznej. Jednym z wielu urządzeń, jakie wykorzystują transformatory sieciowe, są zasilacze UPS, które wykorzystywane są jako awaryjne zasilanie komputerów, urządzeń elektrycznych, które w przypadku braku prąd narażone są na utratę zapisanych danych.

Czym są transformatory energetyczne

Urządzenia, sieci elektryczne, tak naprawdę wszystko, co potrzebuje wykorzystania prądu do uruchomienia urządzeń, potrzebuje również wykorzystania transformatorów do przekształcania wysokiego napięcia znajdującego się w sieciach elektrycznych, do niższych wartości mocy, tak, aby sprzęty znajdujące się w gospodarstwach domowych, fabrykach i innym miejscach wykorzystujących działanie urządzeń zasilanych prądem, mogły działać prawidłowo, będąc zasilane odpowiednim natężeniem.

Wdrażając transformatory energetyczne, można również zwiększyć natężenie płynącego prądu w sytuacji, kiedy moc przesyłana jest zbyt niska do zasilenia wskazanego sprzętu. Idealnym przykładem będą żarówki energooszczędne lub popularne w wielu miejscach LEDy.

Transformatory jednofazowe – wykorzystanie

Jako urządzenia przetwarzające energię elektryczną z napięcia pierwotnego do mocy o niższym natężeniu, wykorzystywane są w przetwarzaniu napięcia o mocy 220 V, nadając napięcie wyjściowe odpowiadające odbiornikom. Ładowanie akumulatorów, zasilanie odbiorników przenośnych, wykorzystywane w sprzętach takich jak spawarki i zgrzewarki, wykorzystują transformatory jednofazowe, zmieniając napięcie zasilania.

Rdzeń transformatora wykonany jest z blachy elektrostatycznej, która wzbogacona jest w krzem. Cienkie i odizolowane blaszki zmniejszają generowane straty podczas wytwarzania prądu.

Zasilanie z wykorzystaniem energii elektrycznej

Transformatory mocy montowane są już podczas budowy bloków mieszkalnych. Zaraz po ociepleniu i najważniejszych elementach konstrukcyjnych, ważne jest odpowiednie położenie sieci energetycznej, w tym zastosowanie transformatorów umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie zamontowanych urządzeń RTV i AGD przez wprowadzających się mieszkańców.

Istotnymi urządzeniami wymagającymi zastosowania urządzeń, jakimi są transformatory blokowe to wideodomofony, sprzęty komputerowe i cała sieć multimedialna domostwa. Wykorzystanie zmienności prądu zapewnia nie tylko prawidłowe funkcjonowanie urządzeń, ale także bezpieczeństwo domowników.

Transformatory przemysłowe – o jakiej skali mowa

Charakterystyczne dla transformatorów przemysłowych będzie zastosowanie trójkolumnowego rdzenia, ponieważ wielkie procesy przemysłowe generują spore zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego transformator musi być wyposażony w dodatkowe rdzenie zwiększające jego wydajność.

Ekonomiczne wykorzystanie energii za pomocą transformatorów trójfazowych umożliwia połączenie sieci urządzeń przemysłowych, które wyposażone są w napięcia o różnym natężeniu i generowanie energii tak, aby pierwotna częstotliwość każdej z maszyn nie uległa zmianie. Dodatkowo transformatory elektryczne wyposażone w trzy rdzenie, generują zdecydowanie mniejsze straty energetyczne przekaźników jednofazowych, co powoduje tak częste wykorzystanie ich w przemyśle i na  budowach. Istotną rolę odgrywa prawidłowe dobranie transformatorów tak, aby dostarczanie tak dużej ilości energii elektrycznej przebiegało w sposób stabilny i pozbawione było jakikolwiek zakłóceń oraz spadków, które mogą powodować chwilowe zaniki prądu.

Podział transformatorów

Transformator można podzielić na dwa typy. Pierwszym z nich będzie transformator olejowy, który wyposażony jest w uzwojenia oraz rdzeń, który częściowo zanurzony jest w oleju. Olej pełni funkcję izolacyjną oraz chłodniczą dla całego urządzenia. Drugi rodzaj to transformatory suche żywiczne, którego uzwojenia są zalane żywicą. Taki transformator idealnie sprawdzi się do zmiany natężenia prądu mniejszych urządzeń oraz jako przekaźnik prądu urządzeń o charakterystycznym zastosowaniu.

Transformatory podzielone zostały na strony pierwotną i wtórną, które odpowiednio wykorzystywane są do podłączenia napięcia zasilającego i dostarczania energii elektrycznej w celu zasilenia urządzeń. Oznaczenia indeksów 1 i 2 pozwalają bez problemu określić, jak powinno się prawidłowo podłączyć transformatory.

W budowie przekaźników prądu istotne jest to, że prąd nie przepływa bezpośrednio od strony pierwotnej do strony wtórnej, poprzez izolację galwaniczną prąd jest zatrzymywany, niwelując w ten sposób ryzyko porażenia.