Złoty trzyma się mocno

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Początek tygodnia zapowiada się na rynkach spokojnie. Od piątku widoczna jest presja podażowa na złotym. EUR/USD przebija poziom 1,23. Z jednej strony to pokłosie mocniejszego dolara a z drugiej pozycjonowanie się inwestorów na posiedzenie EBC.

Złoty lekko przeceniony

Krajowa waluta straciła przede wszystkim do euro i dolara po kilka groszy. Słabsze ostatnio dane szczególnie to dotyczące inflacji nie pomagają. Ale z drugiej strony świadczą o odpowiednim podejściu RPP w Polsce. Od wielu posiedzeń już stanowisko było nieugięte mówiące o braku konieczności zmian stóp w Polsce. Pytanie jak się zmienią parametry inflacyjne w kolejnych okresach zważywszy na rosnące ceny ropy na światowych rynkach.

Dolar kolejny dzień mocniejszy

Szeroki rynek również nie sprzyjał krajowej walucie. Rosnące rentowności amerykańskich obligacji spowodowały umocnienie dolara. Co zwyczajowo nie wpływa korzystnie na waluty rynków wschodzących. Spore spadki na EUR/USD to również dyskontowanie przez inwestorów posiedzenia EBC w czwartek. Zdecydowana większość liczy na to, że Draghi nie zasygnalizuje zmian w polityce monetarnej i nie będzie komunikował odchodzenia od luźnej polityki. To przełożyłoby się na osłabienie wspólnej waluty.

Czerwony dominuje na giełdach

Również należy wspomnieć o sporych spadkach na giełdach w piątek, które nie zachęcały inwestorów do zakupu ryzykownych aktywów. Niemniej jednak złoty i tak pokazuje siłę mimo niesprzyjających warunków przecena jest bardzo kosmetyczna. Należy się liczyć z lekkim podbiciem CHF/PLN gdyż powiązana para EUR/CHF może dość nerwowo zareagować po dotarciu do poziomu 1,20.

Liczenie na wysoki odczyt

Dzisiaj w kalendarzu makro ważne dane z Polski na temat sprzedaży detalicznej. Prognozy mówią o poziomie 8,1%. Trzeba tutaj jednak dodać, że dane o produkcji przemysłowej za marzec wypadły blado. Inwestorzy liczą jednak na pozytywne zaskoczenie związane przede wszystkim z tym, że święta w tym roku wypadały dość wcześnie i ich efekt będzie ujęty w marcowym odczycie.

PMI nieco wyżej

Na szerokim rynku królują dzisiaj dane PMI dla przemysłu i usług ze strefy euro. Zdecydowana większość pozytywnie zaskakuje a jest to zapewne lepszy nastrojami wraz z wygaśnięciem nieco tematu wojen handlowych pomiędzy USA i Chinami. Czekamy jeszcze na zbiorcze dane dla całej strefy ale i tutaj odczyt powinien być wyższy od przewidywań. Euro lekko zyskuje po danych.

To co najważniejsze w tym tygodniu w czwartek

Kluczowa dla kwotowań głównych walut będzie z pewnością druga część tygodnia. W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC i konferencja prasowa Mario Draghiego więc można powiedzieć będzie się jak zwykle działo. Choć teoretycznie w obliczu niższej inflacji w strefie euro prezes EBC niejako musi być przewidywalnie gołębi. W piątek z kolei poznamy dane z USA na temat wzrostu gospodarczego w I kwartale. Szacuje się, że tempo wyniesie 2,3%. Trzeba jednak pamiętać, że pierwszy odczyt często sporo się różnią od finalnej wartości. Zmienność więc gwarantowana.

Pawlak Krzysztof – dealer walutowy w Internetowykantor.pl