Zmiany w unijnym budżecie. Równi i równiejsi

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Wyjście brytyjczyków ze wspólnych budżetów unijnych zamyka również najprawdopodobniej erę rabatów we wpłatach. Dzisiaj posiedzenie RPP. Włoskie banki mogą być wspierane przez państwo.

Koniec rabatów w budżecie unijnym

Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zniknie też precedensowy rabat, z którego kraj ten korzystał od 1984 roku. Powodem zniżki była dysproporcja między wysokością wpłat a poborami ze wspólnej polityki rolnej. Warto zwrócić uwagę, że wraz z nim znikną też najprawdopodobniej rabaty innych państw będące odpowiedzią na ulgę brytyjczyków. Zapowiadają się zatem intensywne negocjacje budżetu od 2020 roku. Z jednej strony, przedstawiciele struktur unijnych zapowiadają koniec preferencji. Z drugiej, państwa członkowskie niechętnie będą z nich rezygnować.

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej

Dzisiaj, zapewne około godziny 13:30, zakończy się posiedzenie RPP. Rynki zwyczajowo najbardziej zainteresowane są w takim przypadku decyzją w sprawie stóp procentowych. Obecnie analitycy są zgodni, że takowa nie powinna się pojawić, do momentu aż strefa euro nie zacznie poważniejszych ruchów w celu podniesienia stóp u siebie. Gdy zaczną rosnąć stopy procentowe, a konkretnie gdy rynki uwierzą że zaczną rosnąć, powinno dochodzić do umacniania się złotego. Rynki preferują waluty o wyższych stopach procentowych, gdyż w takich obszarach otrzymują lepszą stopę zwrotu z inwestycji o niskim ryzyku. Dzisiaj kluczowy będzie komunikat po posiedzeniu o godzinie 16:00. To tam być może uchylony zostanie rąbek tajemnicy co do dalszych działań RPP.

Równi i równiejsi w Unii

Okazuje się, że unijne ustalenia na temat bankructwa banków nie dotyczą Włoch. Znany obecnie głównie ze swoich kłopotów Banco Monte dei Paschi di Siena, otrzymał imponujacą kwotę 5,4 mld euro wsparcia. Pod koniec 2016 roku ten najstarszy wciąż działający bank miał ponad 7% udziału we włoskim rynku. Dlaczego możliwa była pomoc państwa? Okazuje się, że problemy banku wynikały z “pogorszenia się warunków gospodarczych”. Gdy w wyniku kryzysu banki chociażby na Cyprze miały problemy, to była to ich wina. Gdy w 2017 roku we Włoszech bank ma przerośnięty portfel niespłacanych kredytów, jest to wina pogarszających się warunków gospodarczych. Aż sama się ciśnie parafraza, że jeżeli dane tego nie potwierdzają to tym gorzej dla danych.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:
16:00 – USA – zamówienia na dobra,

20:00 – USA – protokół z posiedzenia FOMC (amerykański odpowiednik FED).

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl