37,5 MW czystej energii dla Podlasia

0

Generalnym Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum białostockiej spółki Electrum oraz firmy Unibep z Bielska Podlaskiego. W budowę farmy zainwestowała spółka należąca do Nordex Windpark Beteiligung GmbH, Momentum Infra 1 GmbH, Eurowatt S.C.A. oraz Winergy Orla Wind Limited. Turbiny wiatrowe dostarczy firma Nordex. To pierwszy tego typu projekt w tej części województwa podlaskiego.

W okolicach wsi Spiczki i Topczykały do końca tego roku stanie 9 elektrowni. Kolejne 6 pojawi się tam w 2015 roku. Łącznie, 15 turbin Farmy Wiatrowej Orla będzie generować energię o mocy 37,5 MW (ok. 100GWh/rok)

Prace projektowe oraz przygotowanie dokumentacji technicznej, niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji trwały od 6 lat. Koszt realizacji inwestycji szacowany jest na blisko 270 mln zł. Część tej kwoty pochodzić będzie z kredytu inwestycyjnego w wysokości 94 mln zł., którego udzielił Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Po zakończeniu etapu przygotowawczego, na początku czerwca, wykonawca przystąpił do prac inżynieryjnych i budowlanych. Zakończenie pierwszego etapu budowy planowane jest na jesień tego roku. Pierwsze turbiny zaczną produkować energię elektryczną pod koniec 2014 roku.

Nowa inwestycja w gminie Orla to nie tylko źródło czystej energii, lecz również realne dochody dla samorządu i mieszkańców, z tytułu podatku od nieruchomości oraz dzierżawy gruntów pod wybudowane obiekty. Jak informuje Piotr Selwesiuk, wójt gminy Orla, rocznie, do kasy samorządu trafi ok. 1,4 mln złotych. Wytwarzany przez elektrownię prąd zostanie skierowany do sieci PGE, więc najprawdopodobniej również do gniazdek mieszkańców powiatu.

Nordex to globalna spółka, która od 30 lat zajmuje się produkcją montażem i serwisowaniem turbin wiatrowych. Obecnie w 34 krajach świata działa ponad 6000 turbin firmy Nordex, generujących prąd o łącznej mocy 10,1 GW . Spółka zatrudnia w chwili obecnej ponad 2600 pracowników w 22 krajach.

Nordex jest obecny w Polsce od 6 lat. Łączna moc wszystkich działających w kraju turbin to 220 MW. Spółka jest również deweloperem projektów farm wiatrowych, zarówno własnych, jak też realizowanych w kooperacji z lokalnymi partnerami. Obecnie w przygotowaniu są projekty farm o mocy 500 MW.

Czytaj również:  Giełdowy Indeks Produkcji mocno w dół. Winna korekta na GPW?

Kolejna firma – momentum (pisownia oryginalna) – to założony w 1995 roku oddział private equity niemieckiego domu inwestycyjnego typu „family office” . Firma skupia się na inwestycjach w przedsięwzięcia związane z energią odnawialną w Europie, a także uczestniczy w zarządzaniu projektami z branży motoryzacyjnej i przemysłu ciężkiego.

Eurowatt to drugi pod względem wielkości inwestor z siedzibą w Luksemburgu. Spółka jest niezależnym producentem energii. Jest obecna w kilku krajach Europy, a specjalizuje się głównie w energetyce wiatrowej oraz elektrowniach wodnych.

Winergy Sarl jest niezależnym producentem energii. Koncentruje się na infrastrukturze farm wiatrowych na terytorium Polski. Spółka odpowiada za bieżącą obsługę farm. Dzięki swoim kompetencjom, wnosi szereg wartości dodanych do łańcucha wytwarzania energii.

Działająca od 1997 roku spółka Electrum, jest generalnym wykonawcą robót elektroenergetycznych z obszarów energetyki zawodowej i odnawialnych źródeł energii. Realizuje projekty na terenie całego kraju oraz zagranicą. Dotychczas uczestniczyła w budowie farm wiatrowych o łącznej mocy niemal 400 MW.