53 proc. polskich firm zostało zaatakowanych z pomocą luki w Log4j

programista haker

Głośna podatność w pakiecie logowania Log4j dotknęła nawet 48 proc. firm na całym świecie. W Polsce odsetek ten był jeszcze wyższy – zdaniem ekspertów Check Point Research nawet 53 proc. polskich organizacji doświadczyła próby ataku z wykorzystaniem luki. 

Jak wskazują eksperci ds. cyberbezpieczeństwa luka w Log4j nadal znajduje się w centrum zainteresowania cyberprzestępców. Od początku ogłoszenia podatności systemy bezpieczeństwa Check Point Software zablokowały ponad 4,3 mln prób jej wykorzystania. Luce przypisany został najwyższy poziom ryzyka m.in. za sprawą jej powszechności. Z pakietów Apache Log4j korzystają największe przedsiębiorstwa na świecie – m.in. Amazon, Apple czy Microsoft.

Z danych Check Point Research wynika, że cyberprzestępcy starali się wykorzystać podatność w około 48 proc. firm i organizacji na świecie. Szacuje się, że w Polsce złośliwe działania wykorzystujące lukę oznaczoną jako CVE-2021-44228 doświadczyło nawet 53 procent organizacji.

Hakerzy w swoich atakach wykorzystują zwykle lukę w Log4j do pobrania złośliwego trojana, który uruchamia pobranie pliku .exe, instalującego cryptominery, czyli programy do kopania kryptowalut. Gdy cryptominer zostanie zainstalowany, zaczyna wykorzystywać zasoby komputerów w sieci do wydobywania kryptowaluty dla zysku atakujących. Wszystko to odbywa się bez wiedzy ofiar. Co więcej wszystkie istotne funkcje i nazwy plików są zamaskowane, aby uniknąć wykrycia przez mechanizmy analizy statycznej podstawowych antywirusów.

Po opublikowaniu eksploracji nastąpiło przeskanowanie Internetu przez cyberprzestępców. Firmy, które nie miały zaimplementowane zaawansowane środki ochrony, prawdopodobnie zostały już przeskanowane przez złośliwych cyberprzestępców. To bez wątpienia jedna z najpoważniejszych luk internetowych w ostatnich latach. W pewnych momentach byliśmy świadkami przeszło 100 włamań związanych z luką Log4j na minutę. – mówi Lotem Finkelstein, szef działu wywiadu zagrożeń w Check Point Software.

Apache Log4j jest najpopularniejszą biblioteką logowania Java z ponad 400 000 pobrań z jej projektu na GitHubie. Jest wykorzystywana przez niezliczoną liczbę firm na całym świecie, umożliwiając logowanie w szerokim zestawie popularnych aplikacji. Wykorzystanie luki jest – zdaniem specjalistów – relatywnie proste i pozwala na przejęcie kontroli nad serwerami internetowymi opartymi na Javie oraz przeprowadzenie ataku zdalnego wykonania kodu.