Aktualna analiza techniczna rynków finansowych 12.07.2017

forex waluty

Po kilkutygodniowych wzrostach na parze walutowej NZD/USD doszło do zasłużonej korekty, która trwa już drugi tydzień. Stronie kupującej nie udało się pokonać tygodniowej strefy oporu 0.7319-0.7399. Czy w najbliższym czasie zobaczymy wybicie ponad wcześniej wspomniany opór? Bardzo wątpliwe, ponieważ po siedmiotygodniowych wzrostach kupujący stracili impet. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest konsolidacja kursu w okolicy oporu lub też mocniejsze spadki w okolicę poziomu 0.705.

Notowania NZD/USD, interwał tygodniowy

Aktualna analiza techniczna rynków finansowych 12.07.2017 1

Źródło: Admiral Markets

Kolejnym czynnikiem wspierającym mocniejszą wyprzedaż dolara nowozelandzkiego na rzecz amerykańskiego jest zbyt duży optymizm wśród funduszy lewarowanych. Wśród badanej grupy pozycje długie osiągnęły nowe, historyczne maksima.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Aktualna analiza techniczna rynków finansowych 12.07.2017 2

Źródło: Cme Group

Z tego też powodu nie powinno dojść do pokonania oporu. Kontynuacja korekty zmusi fundusze lewarowane do pośpiesznego zamykania pozycji krótkich, co doprowadzi do jeszcze większego spadku kursu NZD/USD.

Kolejnym ciekawym instrumentem do obserwacji jest srebro. W ostatnim czasie doszło do potężnej przeceny tego kruszcu. Notowania zatrzymały się na tygodniowym wsparciu 15.250-15.650.

Notowania srebra, interwał tygodniowy

Aktualna analiza techniczna rynków finansowych 12.07.2017 3

Źródło: Admiral Markets

W przeszłości już nieraz widzieliśmy tak mocną wyprzedaż, ale po niej zawsze można było zaobserwować mocniejsze odbicie. Ponadto, oscylator stochastyczny wskazuje dywergencję. Pierwszym celem kupujących może być tygodniowa strefa oporu 16.60-16.90.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych