Amerykańscy rolnicy zasadzili najmniej pszenicy ozimej od ponad wieku

rolnictwo zboże

Amerykańscy rolnicy zasadzili najmniej pszenicy ozimej od ponad wieku, podczas gdy zapasy tego ziarna znajdują się na 29-letnich szczytach. W efekcie cena amerykańskiej pszenicy wzrosła o niemal 2 proc.

Wczorajszy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wykazał, iż areał zasiewów pszenicy ozimej wyniósł 32,383 mln akrów w stosunku do 36,137 mln rok wcześniej. Analitycy spodziewali się zasiewu areału na poziomie 34,139 mln. Jednocześnie podano informację o nieco wyższych zapasach pszenicy – 2,073 mld buszli wobec oczekiwanych 1,746 mld. To największy poziom zapasów od 1987 roku.

Spadające przez ostatnie cztery lata z rzędu ceny pszenicy, spowodowały zmianę w strukturze upraw w kluczowych obszarach produkcyjnych w USA.

USDA obniżył również swoją prognozę produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych na sezon 2016/17 do 15,148 mld buszli wobec prognoz 15,226 mld buszli. Średnie plony kukurydzy zostały obniżone do 174,6 buszli z 175 buszli na akr.

W przypadku soi, prognozuje się produkcję na poziomie 4,307 mld buszli w porównaniu z poprzednimi szacunkami rzędu 4,361 mld buszli, a średnie plony zostały obniżone do 52,1 buszli na akr z 52,5.

Jakość pszenicy jest jeszcze stosunkowo wysoka, ale dalsze problemy pogodowe mogą ją obniżyć i końcowo doprowadzić do spadku opłacalności zbiorów. Problemem może okazać się anomalia pogodowa o nazwie La Niña, polegająca na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody. Występuje ona we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku (szczególnie u wybrzeży Ameryki Południowej). Zwykle spadek jakości pszenicy widziany jest w okolicach lutego oraz marca.

Pszenica znajduje się od dłuższego czasu w konsolidacji przy niskich poziomach, dlatego spadek areałów oraz problemy z jakością zbiorów mogą spowodować wzrost cen nawet do 440 centów za buszel. Obecnie pszenica notowana na giełdzie w Chicago wyceniana jest na poziomie 425 centów za buszel.

Maciej Boruc
Manager w KOI Capital