Bank Anglii nie wyklucza kolejnego cięcia stóp w tym roku

Andrzej Kiedrowicz, ekspert KOI Capital
Andrzej Kiedrowicz, ekspert KOI Capital

Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 0,25 proc. Na niezmienionym poziomie pozostawiono również skup obligacji rządowych i  korporacyjnych. Natomiast w załączonych do decyzji „minutach”, członkowie Komitetu Polityki Monetarnej (MPC) wskazali na możliwość ponownej obniżki stóp jeszcze w tym roku, jeśli urzeczywistnią się ryzyka ekonomiczne związane z decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Z drugiej strony zauważyli oni, iż ostatnie dane ekonomiczne są mocniejsze od oczekiwań. Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej, która w sierpniu wzrosła o 6,2 proc., wobec prognozowanego 5,4 proc. wzrostu, potwierdzają tylko tę tezę. Z komunikatu wynika więc, iż jeśli jesienne dane będą wskazywać na umiarkowany wzrost gospodarczy w II kwartale roku, to Bank Anglii najprawdopodobniej obetnie stopy procentowe. Jeśli jednak dane ekonomiczne będą dalej pozytywnie zaskakiwać to członkowie Banku najprawdopodobniej wstrzymają się z kolejną obniżką stóp do przyszłego roku.  Po ogłoszeniu decyzji i dołączonych do niej „minut” funt nieznacznie traci na wartości do głównych walut. Para GBPUSD traci około 0,3 proc. handlując w pobliżu poziomu 1,3200, para EUGBP zyskuje około 0,4 proc. handlując w pobliżu poziomu 0,8530 a para GBPJPY traci około 0,2 proc. handlując w pobliżu poziomu 135,20. Do funta umacnia się również polski złoty, para GBPPLN traci aż 0,7 proc. handlując w pobliżu poziomu 5,07.

Euro pozostaje stabilne do dolara, handlując w pobliżu poziomu 1,1230 pomimo publikacji raportu potwierdzającego inflację na poziomie jedynie 0,2 proc. rok do roku, znacznie poniżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego. Członek zarządu EBC zapowiedział też, iż program luzowania pieniężnego może być kontynuowany do 2020 roku, gdyż wygasający dług jest reinwestowany. Jen również pozostaje stabilny do dolara, a para USDJPY handluje w pobliżu poziomu 102,60, pomimo iż bank Morgan Stanley uważa że Bank Japonii najprawdopodobniej obniży stopy procentowe w przyszłym tygodniu do poziomu -0,2 proc. Dziennikarze gazety Nikkei uważają, iż Bank Anglii może obciąć stopy jeszcze bardziej w celu pobudzenia inflacji.

Amerykańskie indeksy handlują w pobliżu 2-miesięcznych minimów po publikacji serii słabych danych ekonomicznych z USA. Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 0,4 proc. powyżej oczekiwanego 0,3 proc. spadku. Natomiast sprzedaż detaliczna spadła o 0,3 proc., a przewidywano utrzymanie się jej na tym samym poziomie. Po ogłoszeniu tych danych szanse na podwyżkę stóp procentowych w przyszłym tygodniu spadły poniżej 20 proc. Indeks S&P handluje stabilnie w pobliżu 2125 punktów, indeks Dow Jones w pobliżu 17950 punktów a indeks NASDAQ zyskuje niecałe 0,2 proc. handlując w pobliżu 5185 punktów.

Ropa naftowa WTI odrabia dziś nieznacznie straty z pierwszej części tygodnia, handlując w okolicy poziomu 44 dolarów za baryłkę. Natomiast ropa naftowa Brent handluje w okolicy poziomu 46,5 dolarów za baryłkę. Na dwóch poprzednich sesjach ropa straciła aż 6 proc. wartości ze względu na wznowienie pełnej produkcji w Nigerii i Libii, nadszarpniętej wcześniej przez wewnętrzne konflikty zbrojne.

Andrzej Kiedrowicz
Chief Operating Officer
KOI Capital