Beata Jarosz prezesem CodersTrust Polska

0

Beata Jarosz, ekspert rynku kapitałowego z ponad 25-letnim doświadczeniem zawodowym, była wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., objęła stanowisko prezesa CodersTrust Polska. Celem tej unikalnej inicjatywy jest nauka programowania i umiejętności pozwalających na pozyskiwanie zleceń na globalnych portalach freelancerskich. Beata Jarosz będzie współodpowiedzialna za całokształt rozwoju tej platformy na rynku polskim. 

CodersTrust to założony w Danii start-up, za którym stoi znany anioł biznesu Morten Lund, inwestor m.in. w znanej na całym świecie firmie Skype. Ideą CodersTrust jest włączenie jak największej liczby osób do programistycznego, freelancerskiego rynku pracy on-line.

Beata Jarosz, prezes CodersTrust Polska
Beata Jarosz, prezes CodersTrust Polska

Zdecydowaliśmy się rozwijać inicjatywę CodersTrust w Polsce, ponieważ uważamy, że jest ona odpowiedzią na potrzeby rodzimego rynku w zakresie edukowania kadr i  zwiększania kompetencji cyfrowych. Z dostępnych danych wynika, że już teraz w Polsce brakuje ok. 50 tys. specjalistów IT. Jednocześnie, jak podaje GUS, stopa bezrobocia wśród ludzi młodych nadal wynosi blisko 20%. Prawie co trzeci student myśli o opuszczeniu kraju – to wielka strata kapitału ludzkiego. Powodem jest znacząca dysproporcja między wiedzą pozyskiwaną w procesie kształcenia systemowego, a realnymi potrzebami firm i instytucji” – mówi Beata Jarosz, prezes i współzałożycielka CodersTrust Polska. Inicjatywa ta jest narzędziem, które w kilkuletniej perspektywie może przyczynić się do zmiany tych trendów i aktywizacji młodych.

Umożliwiamy podjęcie pracy w jednym z najbardziej perspektywicznych zawodów współczesnej gospodarki, bowiem programowanie jest językiem przyszłości. Dajemy również realny bodziec dla rozwoju przedsiębiorczości, bez względu na miejsce zamieszkania” – dodaje Beata Jarosz.

Uczestnicy kursów zdobywają pożądane na rynku kompetencje w zakresie języków programowania, takich jak JavaScript, HTML czy CSS, umożliwiające im realizację zleceń, np. tworzenie w pełni funkcjonalnych stron internetowych. CodersTrust ułatwia również pozyskiwanie zleceń na globalnych portalach freelancerskich. Każdy uczestnik, który zapisuje się na kurs, przechodzi test z języka angielskiego i logiki. Następnie, może sprawdzić swoje predyspozycje podczas dwutygodniowego, bezpłatnego okresu próbnego. Cały kurs trwa 6 miesięcy i już w jego trakcie kursanci mogą wykonywać pierwsze zlecenia i zarabiać. Nauka w ramach CodersTrust wspierana jest na poszczególnych rynkach przez Fundację Rockefellera, Bank Światowy oraz organizacje rządowe.

Czytaj również:  UE zmienia prawo. Wynagrodzenia kierowców znacząco wzrosną

„W ciągu kilku miesięcy możemy wyszkolić profesjonalistów, którzy będą posiadali umiejętności dostosowane do potrzeb polskiego rynku pracy, a także globalnych zleceń na portalach freelancerskich” – mówi Beata Jarosz. Szkolenia są skierowanie również do tych, którzy do tej pory nie mieli żadnych doświadczeń związanych z IT. „CodersTrust udowadnia, że nie potrzeba wielu lat nauki, żeby programowanie stało się sposobem na życie” – dodaje Beata Jarosz.