Bez zaskoczenia

forex giełda (2)

W ostatnim tygodniu odbyło się posiedzenie RPP, co prawda scenariuszem bazowym był brak zmiany stóp procentowych, natomiast ostatnie wypowiedzi członków RPP budziły niepokój. NBP nie kryje się z tym, że zależy mu na osłabianiu złotówki, aby wspomóc szybsze wyjście z kryzysu. Z komunikatu po spotkaniu RPP wynika, że w kolejnych miesiącach nie należy spodziewać się zmiany stóp procentowych, chyba że sytuacja gospodarcza uniknie znacznemu pogorszeniu.

Po uzyskaniu przewagi w Senacie przez Demokratów, Amerykanie mogli być praktycznie pewni nowego pakietu fiskalnego. W czwartek poznaliśmy nowe założenia Amerykańskiego Planu Ratunkowego, który ma wynieść 1,9 bln usd. Większość Amerykanów ma otrzymać dodatkowo 1400 usd, poza już wcześniej ustalonymi 600 usd. Rynki już wcześniej oczekiwały nowego pakietu, także odbyło się bez zaskoczenia. Na pewno będzie to kolejny cios dla finansów publicznych USA, co odbija się na wzroście rentowności amerykańskich obligacji.

W drugiej połowie ostatniego tygodnia pogorszyły się nastroje na rynkach akcji, co skutkowało spadkami na głównych indeksach. Indeks WIG stracił w ciągu tygodnia 3,29%, a WIG20 osunął się 4,20%. Znacznie lepiej radziły sobie średnie i małe spółki – mWIG40 stracił 1,37%, a sWIG80 spadł 0,85%.

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla rynków będzie posiedzenie ECB, które odbędzie się w czwartek. W środę odbędzie się inauguracja nowego prezydenta USA Joe Bidena, natomiast nie powinno to mieć większego wpływu na giełdę.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.