BIK Indeks Popytu na kredyty w styczniu 2017 r.

0

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł +41,5%, a BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne wyniósł -0,7% w styczniu 2017 r.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +41,5% w styczniu 2017 r. Oznacza to, że w styczniu 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 41,5% w porównaniu z styczniem 2016 r.

Bardzo duża liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe złożone w styczniu 2017 r. związana była z wyścigiem klientów o uzyskanie dofinansowania wkładu własnego z programu MdM. Już pod koniec minionego miesiąca BGK, jako organizator programu, poinformował o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dofinansowanie ze względu na wyczerpanie się puli środków przeznaczonych do wypłaty 2017 r. W styczniu br. o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało łącznie 38,1 tys. klientów w porównaniu do 24,9 tys. klientów rok wcześniej (wzrost o 52,7%). Dzięki dużej liczbie wniosków złożonych w styczniu wyniki 1 kw. 2017 r. powinny okazać się dobre. Od lutego, po zakończeniu przyjmowania wniosków w ramach programu MdM, dynamika złożonych wniosków powinna powrócić do normy. – mówi Sławomir Grzybek, Dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks – PKK), który informuje
o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła -0,7% w styczniu 2017 r. Oznacza to, że w styczniu 2017 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 0,7% w porównaniu z styczniem 2016 r.

 – Po dobrym grudniu 2016 r., w którym klienci zawnioskowali o 10% większą wartość kredytów niż rok wcześniej, styczeń przyniósł stabilizację i wartość złożonych wniosków była podobna do stycznia ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę, że w styczniu br. w kalendarzu mieliśmy o 2 dni robocze więcej niż rok wcześniej, oczekujemy pozytywnej dynamiki wartości kredytów konsumpcyjnych udzielonych w minionym miesiącu. – dodaje Sławomir Grzybek z BIK.

Czytaj również:  Na Gwiazdkę prezenty za 525 zł i mniej kłopotów finansowych niż rok temu