Boom na specjalistów IT

programiści programista

W tym roku zapotrzebowanie na specjalistów IT jest tak duże, że Avenga mogłaby zatrudnić w Polsce ponad dwa razy więcej osób niż zatrudniła w całym roku 2020. Wtedy rekruterzy firmy zrekrutowali 439 specjalistów. Teraz ich ofertę przyjęło już 400 osób, a nadal do obsadzenia pozostało około 700 wolnych miejsc pracy.

Nawet okres wakacyjny nie przyniósł oczekiwanego przestoju w rekrutacjach. W lipcu br. liczba aktywnych zleceń w Avenga była trzykrotnie wyższa w porównaniu z lipcem 2020 roku.

Ciągły wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT wynika przede wszystkim z tego, że firmy uruchamiają coraz więcej projektów cyfryzacyjnych. Inwestycje w nowoczesne technologie mają zwiększać konkurencyjność, tworzyć alternatywne kanały prowadzenia działalności i uniezależniać firmy od coraz trudniejszego rynku pracy. Zjawisko dotyczy wszystkich branż, ale najmocniej widoczne jest w telekomunikacji, finansach, ubezpieczeniach i farmacji. W tym roku widać też ponowne uruchomienie rekrutacji w sektorze lotniczym, co może oznaczać wychodzenie tej branży z kryzysu wywołanego pandemią.

– Od zeszłego roku utrzymuje się zapotrzebowanie na osoby z doświadczeniem. Po pierwsze w warunkach pracy zdalnej takie osoby są bardziej samodzielne. Po drugie klienci chcą coraz szybciej komercjalizować efekty wdrażanych rozwiązań. Nie chcą czekać 9-12 miesięcy, ponieważ po takim czasie sytuacja rynkowa może wyglądać zupełnie inaczej – mówi Justyna Wroniak, Talent Acquisition Director Avenga Poland.

Długotrwałe projekty dzieli się więc na mniejsze, zwinne działania, które mają przynosić zyski na inwestycje w kolejne etapy.

W pierwszej trójce najbardziej poszukiwanych kompetencji nadal są: Java (w tym Full Stack), DevOps i Testy Automatyczne. Drobne zmiany widać poza podium, np. na 4. miejscu pewnie uplasował się Frontend, w którym od dawna brakuje doświadczonych deweloperów.

Nadal utrzymuje się ogromne zapotrzebowanie na specjalistów od cyfrowego bezpieczeństwa. Wzięcie mają też specjaliści od robotyzacji, Data Science i analityki danych. W sumie Avenga prowadzi rekrutacje specjalistów IT w ponad 50 specjalnościach.

Za boomem na rynku pracy w IT stoją też inwestycje zagranicznych firm w globalne centra usług (global delivery centers). Avenga rozpoczęła właśnie dla amerykańskiego klienta budowę dwóch takich centrów w Krakowie i we Lwowie.

– Mamy do czynienia z sytuacją, której nie doświadczyłam przez 25 lat pracy. Klienci sami pukają do nas i nie są rzadkością zapytania o pilne stworzenie zespołu liczącego 200-300 osób. Ewidentnie wygrywamy na tym, że mamy w Polsce dobrze wykształconych i bardzo doświadczonych specjalistów IT, których pensje ciągle są niższe niż w innych najbardziej zaawansowanych technologicznie krajach – uważa Małgorzata Wiśniewska, Country Director Avenga Poland.

Ogromny popyt na specjalistów IT w Polsce przekłada się też na wzrost ich wynagrodzenia. Najszybciej rosną stawki osób z dużym doświadczeniem, pracujących zdalnie, ale nie tylko ich. Według portalu Inhire, w trzecim kwartale tego roku po raz pierwszy w historii zarobki juniorów w IT przekroczyły granicę 10 tys. zł. Generalnie na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć osoby pracujące zdalnie niż osoby pracujące w biurach pracodawców.

Dobra płaca, czy dodatkowe benefity w pracy specjalistów IT są już standardem. Dlatego w pozyskiwaniu specjalistów duży nacisk kładzie się na atrakcyjność pracy, a przede wszystkim na innowacyjność projektów. Wyróżnikiem jest m.in. możliwość rozwoju kompetencji, praca dla interesujących klientów i pozytywny wpływ na życie milionów ludzi. Najmłodsze pokolenie aktywnych zawodowo specjalistów IT zwraca szczególną uwagę na to, jakimi wartościami kieruje się klient, dla którego mają pracować i czy ESG (Environmental, Social and Corporate Governance) jest u tego klienta elementem tworzenia wartości.