Ceny w Polsce coraz wyższe. Koniunktura w Niemczech dalej słabo

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Rosnąca inflacja spowodowała, że zbliżamy się do środka celu inflacyjnego. Wzrost cen mógłby martwić posiadaczy kredytów, ale do górnej granicy, której przekroczenie powinno powodować reakcję, pozostaje jeszcze 1,3%. W rezultacie kredytobiorcy powinni spać spokojnie bez strachu o szybki wzrost rat.

Ceny w Polsce coraz wyższe

Inflacja znów rośnie. Po dołku w styczniu, kiedy wskaźnik spadł poniżej 1%, dzisiaj widzimy już przeszło 2%. Ostatnio tak wysoki wynik oglądaliśmy pod koniec 2017 roku. Powodem wzrostu cen są głównie usługi, żywność oraz paliwa. Ten ostatni czynnik nie może dziwić, biorąc pod uwagę wzrostowy rajd cen ropy naftowej w ostatnich miesiącach. Pierwsze dwa elementy również nie są zaskakujące, jeśli przypomnimy sobie o pakietach socjalnych skierowanych do szerokiego spektrum społeczeństwa. Inflacja na 2,2% to wciąż mniej niż oficjalny cel inflacyjny na poziomie 2,5%. Warto zwrócić uwagę, że cel ten jest ustalany z 1% korytarzem wahań. Skoro inflacja mieści się w tym przedziale, wątpliwym jest, by na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wydarzyło się coś istotnego.

Koniunktura w Niemczech dalej słabo

Dane z niemieckiej gospodarki są ostatnio słabsze, jeżeli koncentrujemy się na wzroście PKB. Naprawdę złe są jednak indeksy wyprzedzające. Pokazują one, że obecne problemy mogą nie mieć charakteru przejściowego, a raczej zapowiadają większe spowolnienie. To właśnie problemy największej europejskiej gospodarki powodują, że euro ma ostatnio zadyszkę. Od początku roku, niemal z miesięczną dokładnością, osiąga kolejne minima wartości względem dolara. Słaba waluta europejska przekłada się na słabszego złotego. Między innymi dlatego cena USD znajduje się w okolicach 3,85 zł.

Kondycja brytyjskiego rynku pracy

Stopa bezrobocia na Wyspach spadła do 3,8%. Analitycy spodziewali się wyniku o 0,1% wyższego. Pewnym cieniem na tych pozytywnych informacjach kładzie się liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ich skala przekroczyła oczekiwania. Słabiej od przewidywań wypadła również zmiana wynagrodzeń, które rosną wolniej niż sądzono. Jak to możliwe, że bezrobocie spada, ale bezrobotnych przybywa? Stopa bezrobocia to dane za marzec, a wnioski o zasiłek podawane są za kwiecień. Rosnąca liczba wniosków sugeruje, że kolejne odczyty mogą nie być aż tak dobre.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 15:15 – USA – produkcja przemysłowa,
  • 16:00 – Polska – komunikat po posiedzeniu RPP.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl