Ceny w Polsce rosną w ponadprzeciętnym tempie

polska raport

W tym tygodniu zostały opublikowane szacunki inflacji w listopadzie. Według tych wyników inflacja w Polsce mierzona wskaźnikiem cen konsumpcyjnych wzrosła o 7,7%. Podwyżki były napędzane przede wszystkim wzrostem cen paliw, energii, mieszkań, żywności i napojów bezalkoholowych. Ten wynik po raz kolejny zwiększył szanse na podwyżkę stóp procentowych przez NBP, której najprawdopodobniej nie da się już uniknąć.

Pozostaje zatem pytanie, jak mocno członkowie NBP zacieśnią politykę pieniężną. Należy jednak zauważyć, że problem wysokiej inflacji dotyczy całej Europy. Np. w Niemczech zharmonizowany wskaźnik inflacji wzrósł rok do roku o 6%, to najwyższy poziom od 1997 roku. W skali kraju ceny w Niemczech wrosły o 5,2% rok do roku. Jednak w przeciwieństwie do Polski, w przypadku strefy euro najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości nie możemy liczyć na wzrost stóp procentowych.

Z innych polskich danych warto wspomnieć o ostatecznej rewizji polskiego PKB za III kwartał br. Według danych produkt krajowy brutto w przedostatnim kwartale wzrósł o 2,3% w zestawieniu kwartalnym i o 5,3 % rok do roku.

Polski złoty wyraźnie się umocnił w tym tygodniu, częściowo korygując straty z ostatnich tygodni. W piątek rano kurs polskiej waluty w stosunku do euro wyniósł 4,61 PLN/EUR. Eurodolar w tym samym czasie utrzymywał się na poziomie 1,130 USD/EUR.

Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA