Christine Lagarde na fotelu prezesa Europejskiego Banku Centralnego

Christine Lagarde, Mario Draghi- EBC

Poznaliśmy następczynię Mario Draghiego na fotelu prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Niewiele wiadomo o jej poglądach, ale z domysłów wynika, że możemy być świadkami zwrotu w polityce budżetowej. Zamiast redukcji zadłużenia możliwa będzie stymulacja gospodarki za pomocą zwiększania długu publicznego. Byłaby to bardzo dobra wiadomość dla państw, które już teraz podążają tą ścieżką, czyli chociażby Włochów, cały czas ryzykujących rozpoczęciem procedury nadmiernego zadłużenia.

Christine Lagarde za sterami EBC

Christine Lagarde – EBC (3)Na stanowisko nowego prezesa najważniejszej europejskiej instytucji finansowej Rada Europejska desygnowała obecną dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Teraz przed nami procedura akceptacyjna, która zajmie trochę czasu. Zdaniem obserwatorów jest ona raczej formalnością, ale biorąc pod uwagę konieczność potwierdzenia nominacji przez państwa członkowskie oraz Parlament Europejski, musimy uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Niestety nie jest wiadomym, jakie są dokładnie poglądy kandydatki na najważniejszą dla rynków walutowych kwestię polityki monetarnej. Z racji ostatnich działań Funduszu przypisuje się jej keynesowskie podejście. W przypadku takiego scenariusza możemy się spodziewać poluzowania polityki, czyli zachęty do zwiększania deficytu budżetowego w celu przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Nie można jej natomiast odmówić doświadczenia zawodowego. W swojej karierze piastowała już stanowisko ministra finansów Francji i przez 8 lat kierowała MFW.

Karuzela kryptowalutowa trwa

Po tym, jak najpopularniejsza kryptowaluta świata niespodziewanie osiągnęła poziom 14 000 dolarów, wczoraj na pewien czas spadła poniżej 10 000. Analitycy zwracają uwagę na powiązanie ostatnich wahań z konfliktem handlowym. Wirtualne monety są użyteczne w obchodzeniu wszelkiego rodzaju sankcji, zatem nie powinno dziwić, że wzrost przyspieszył po zaognieniu konfliktu z Iranem. Natomiast uspokojenie sytuacji w tym tygodniu oraz dobre wyniki giełdy wyraźnie wyciągnęły kapitał z tego rynku. Część ekspertów widzi w Bitcoinie alternatywę dla złota na trudne czasy. Warto jednak zwrócić uwagę, że złoto w przeciwieństwie do kryptowalut ma znacznie stabilniejszą cenę.

Stopy procentowe w Polsce

Dzisiaj odbywa się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Decyzję poznamy zapewne zwyczajowo około 13:30, ale znacznie ważniejsza wydaje się konferencja prasowa o godzinie 16:00. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że analitycy są zgodni co do tego, że RPP nie podejmie dziś decyzji o zmianie stóp, natomiast może dać cenne wskazówki na temat ich kształtowania w przyszłości. Jest to tym bardziej zasadny pogląd, że ostatnie posiedzenia EBC czy FED spowodowały zmiany w oczekiwaniach globalnych rynków. Polska stopa procentowa na tle Zachodu jest relatywnie wysoka. Warto pamiętać, że nadal jest niższa o 0,5% od tej u naszych południowych sąsiadów z Czech. Jeżeli sygnały do obniżki pojawią się szybciej, niż dotychczas sądzono, to prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z negatywnym bodźcem dla złotego.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 16:00 – USA – raport ISM dla usług.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl