Trzy czwarte firm z sektora MŚP uważa, że chmura usprawnia komunikację i daje możliwość pracy zdalnej

raporty praca biuro

Z raportu Onex Group „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?” wynika, że firmy korzystające na co dzień z rozwiązań chmurowych doceniają w nich przede wszystkim: sprawność komunikacji w firmie (77%), możliwość pracy zdalnej (74%) oraz łatwość przechowywania i przetwarzania danych (72%). Niestety nadal istnieje spora grupa przedsiębiorców, którzy nie ufają chmurze z uwagi na bezpieczeństwo – ta zaleta została wskazana przez 45% firm (wzrost o 27 pp. r/r). Eksperci Onex Group zwracają uwagę, że w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania zyskały na znaczeniu wszystkie zalety rozwiązań chmurowych. To natomiast stanowi wyraźny sygnał, że chmura stała się nieodłącznym elementem biznesowej rzeczywistości w Polsce.

Mali i średni przedsiębiorcy w Polsce adaptują usługi chmurowe w tempie, które przekroczyło oczekiwania. Dużą dynamikę widzimy również w krajach zachodnich, co wskazuje, że ten rynek będzie się rozwijał, a tendencja będzie jednoznacznie wzrostowa. Z jednej strony, będzie to ekspansja związana z zastępowaniem własnych serwerowni usługami chmurowymi, bo będą one tańsze, szybsze i bardziej elastyczne. Z drugiej strony, postęp spowoduje, że chmura stanie się prostsza w obsłudze. Dzięki temu sięgną po nią ci, którzy na razie nie korzystają z usług chmurowych, bo wydają im się zbyt skomplikowane – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

raport I

„Misie” coraz bardziej doceniają zalety chmury

Dla wielu małych i średnich firm utrzymanie wewnętrznej infrastruktury IT to spory wydatek w miesięcznym budżecie. Dlatego tak popularne stało się wykorzystanie usług chmurowych, które nie dość, że są niejednokrotnie bezpieczniejsze i tańsze niż wewnętrzna infrastruktura IT, pozwalają też na większą mobilność. Jak pokazuje badanie Onex Group „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?” to właśnie swoboda pracy z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie stanowi o wartości chmury. 77% przedsiębiorców docenia łatwiejszą komunikację w firmie, w tym również w momencie przebywania poza biurem – ten element wymieniany jest na pierwszym miejscu zalet rozwiązań chmurowych. Niemniej istotna jest możliwość pracy zdalnej (74%), którą w ubiegłorocznej edycji badania doceniało zaledwie 34% respondentów. Podium domyka łatwość przechowywania i przetwarzania danych (72%).

Wśród pozostałych zalet chmury znalazły się: możliwość pracy ze współpracownikami w tym samym czasie, lecz w różnych miejscach (70%) oraz dostęp do danych na wszystkich urządzeniach mobilnych (65%). Warto tutaj zwrócić uwagę, że ocena ostatniego elementu różnicuje się w zależności od sektora, w którym działa firma. Już trzech na czterech przedsiębiorców z branży usługowej docenia dostęp do danych na wszystkich urządzeniach, ale tylko co drugi z sektora przemysł i budownictwo.

Usługi chmurowe stanowią podstawę komunikacji, gromadzenia czy przepływu informacji w naszej firmie. Bez chmury byłoby nam trudno prowadzić większość projektów. Przede wszystkim wynika to z tego, że w branży PR musimy być mobilni. Często się przemieszczamy, a dzięki chmurze wszystkie informacje mamy pod ręką. Po drugie, gromadzimy mnóstwo dokumentów, które są niezbędne do prowadzenia konkretnego projektu. W końcu, rozwiązania chmurowe dają nam gwarancję zabezpieczenia danych firmowych na bardzo wysokim poziomie przy zachowaniu niskich kosztów – mówi Sławomir Żurek, Dyrektor Zarządzający ZOOM bsc.

Brak zaufania do bezpieczeństwa chmury?

Ważnym elementem z punktu widzenia rozwoju chmury w polskich małych i średnich firmach jest zaufanie do bezpieczeństwa tego rozwiązania. W badaniu Onex Group, już 45% firm wskazało, że większe zabezpieczenie danych to największa zalety chmury. W poprzedniej edycji badania było to zaledwie 18%. Największe obawy związane z bezpieczeństwem mają przedsiębiorcy z sektora handlu – tylko 33% wskazało, że chmura gwarantuje najwyższą jakość zabezpieczenia danych firmowych, w porównaniu do co drugiej firmy z sektora przemysł i budownictwo. To oznacza, że nadal konieczna jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych, które choć niejednokrotnie wyższe niż w przypadku innych rozwiązań, budzi spore obawy.

Metodologia:

Badanie „Chmura w MŚP 2017. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?” zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Onex Group na próbie 205 przedsiębiorców z sektora MŚP. Wśród respondentów znaleźli się m.in. administratorzy IT, właściciele firm, specjaliści IT. Badanie zostało zrealizowane za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w lutym 2017 roku.