Czym są pożyczki unijne i czy warto po nie sięgać?

pożyczki unijne

Polskie firmy mogą korzystać obecnie z bardzo wielu źródeł finansowania, o różnym stopniu opłacalności. W związku z tym nie zawsze warto ograniczać się tylko do tych najbardziej znanych rozwiązań, takich jak kredyty komercyjne. Ciekawą alternatywą są zwłaszcza pożyczki unijne, które kuszą korzystnymi warunkami spłaty.

Pożyczki unijne — bezpieczne środki niskim kosztem

Pożyczki unijne, omawiane szeroko po adresem https://www.eif.pl/oferta/pozyczki-unijne/, to specyficzna forma finansowania działalności przedsiębiorców, ale nie tylko ich. Mogą z niej korzystać także między innymi placówki edukacyjne, NGO-sy, a nawet spółdzielnie mieszkaniowe. Jak sama nazwa wskazuje, środki pochodzą z funduszy unijnych, natomiast w Polsce udzielaniem tego typu pożyczek zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem swoich partnerów.

Czym takie zobowiązania różnią się od klasycznych pożyczek i kredytów komercyjnych, na przykład zwykłych kredytów inwestycyjnych? Przede wszystkim niższym oprocentowaniem i (z reguły) zerową prowizją. Wynika to z faktu, że udzielane są tylko na cele strategicznie istotne z punktu widzenia UE, w tym m.in. te związane z energetyką i szeroko pojętą rewitalizacją.

Zakres tematyki inwestycji objętych korzystnym finansowaniem jest więc ograniczony. Natomiast już w zakresie konkretnych wydatków, które można pokryć uzyskanymi środkami, pożyczkobiorcy mają znacznie większą dowolność. Oprogramowanie, środki trwałe, nowoczesne technologie, wprowadzanie nowych usług lub produktów, które mogą zrewolucjonizować branżę — możliwości jest bardzo wiele. W praktyce więc okazuje się, że pożyczki unijne są uniwersalnym rozwiązaniem, które warto rozważyć w niemal każdych okolicznościach.

Jak uzyskać korzystną pożyczkę unijną?

Warunki uzyskania pożyczek unijnych nie są skomplikowane i trudne do spełnienia, co oznacza, że wiele podmiotów może z powodzeniem po nie sięgać. Jest jednak pewien haczyk. Wysoki stopień biurokratyzacji procesów w UE przekłada się na złożoną procedurę uzyskiwania środków.

Inaczej mówiąc, trzeba przygotować się na konieczność dostarczenia sporej ilości różnego typu dokumentacji, w tym na przykład biznesplanu. W ten sposób podmiot finansujący będzie miał pewność, że powierza środki odpowiedniemu pożyczkobiorcy.

Problem ten można w dużej mierze ominąć, decydując się na skorzystanie z usług EIF specjalizującego się w pozyskiwaniu finansowania dla firm, w tym ze środków unijnych. W takiej sytuacji partner przejmie na siebie załatwianie tego typu formalności, tak, aby cały proces przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Działanie na własną rękę w tym zakresie to prosta droga do niepotrzebnej frustracji i błędów, które przedłużą czas oczekiwania na otrzymanie potrzebnych funduszy.