Dane wskazują na siłę polskiej gospodarki. Złoty jednak nie reaguje

Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

Polski złoty wczoraj zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie w relacji do euro i dolara amerykańskiego. Złoty, podobnie jak główne waluty, w środę umocnił się w relacji do słabszego funta brytyjskiego.

Do wczorajszych dobry danych o krajowej produkcji przemysłowej, dziś dołączył świetny odczyt sprzedaży detalicznej w kwietniu. W ujęciu rocznym sprzedaż rosła o 13,6% w cenach bieżących i 11,9% w cenach stałych. Realna dynamika była najwyższa od 2011 r. Wysoki wzrost sprzedaży częściowo jest wynikiem efektu ułożenia kalendarza, który sprawił, że świąteczne zakupy przypadły właśnie na kwiecień. Znaczenie miała również niska baza z analogicznego okresu w ubiegłym roku. Niemniej, wyraźny rozstrzał z oczekiwaniami konsensusu ekonomistów (rzędu kilku punktów procentowych) pokazuje, jak dobre były to dane.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w środę zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,30-4,31, notując bardzo niewielką zmienność. Kurs EUR/USD wczoraj również pozostawał względnie stabilny.

Ostatnie godziny przyniosły gros odczytów makroekonomicznych ze strefy euro. Poranne dane o dynamice PKB Niemiec okazały się zgodne ze wstępnym szacunkiem. PKB kraju rosło o solidne 0,4% w ujęciu kwartalnym, odbijając wyraźnie w relacji do płaskiej dynamiki z końcówki ubiegłego roku. Z jednej strony można to uznać za optymistyczny sygnał, z drugiej natomiast należy zwrócić uwagę, że znaczenie dla poprawy danych miała kwestia niskiej bazy z poprzedniego kwartału.

Co tyczy się bardziej bieżących danych: dzisiejsze odczyty PMI dla strefy euro rozczarowały, notując jednocześnie poziomy zbliżone do tych z poprzedniego miesiąca. O tej samej godzinie opublikowane zostały dane Ifo opisujące sentyment biznesu w Niemczech, które w ujęciu ogólnym zaskoczyły in minus, sugerując pogorszenie nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców w maju. Wspólna europejska waluta na dzisiejsze dane zareagowała negatywnie, doświadczając wyprzedaży w relacji do głównych walut.

Oprócz danych warto zwrócić uwagę, że dziś rozpoczynają się wybory do Parlamentu Europejskiego, które potrwają do końca tygodnia. Zgodnie z oczekiwaniami znaczenie populistów w PE ma istotnie wzrosnąć. W tym kontekście istotna będzie skala tego wzrostu. Im będzie on większy, tym najpewniej gorzej dla europejskich aktywów. Zakładając, że wybory nie przyniosą większych niespodzianek, w naszej opinii ich wpływ na samą walutę powinien być jednak dość ograniczony. Ewentualne większe zmiany na europejskich aktywach mogą zostać zaobserwowane na początku przyszłego tygodnia, wyniki wyborów mamy poznać bowiem dopiero w niedzielę.

GBP

Kurs GBP/PLN w środę spadł o 0,3%, wahając się w widełkach 4,87-4,91. Wczorajsze, gorsze od oczekiwań dane o inflacji w Wielkiej Brytanii nie skupiły na sobie zbyt wielkiej uwagi inwestorów. Tematem numer jeden pozostaje Brexit, a coraz mniejsze szanse na akceptację porozumienia Theresy May przez brytyjski parlament sprawiają, że funt nie przestaje tracić. Co więcej, jak donosi brytyjski „The Times” sytuacja może jeszcze bardziej skomplikować się w piątek, kiedy zgodnie ze źródłami dziennika premier Wielkiej Brytanii ma ogłosić rezygnację z urzędu. Zgodnie z doniesieniami, May ma pozostać na stanowisku jedynie do momentu wyboru nowego lidera.

USD

Kurs USD/PLN w środę zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 3,85-3,87. „Minutki” z ostatniego spotkania FOMC opublikowane wczoraj wieczorem nie przyniosły istotnego przełomu. Członkowie Rezerwy Federalnej postulują „cierpliwość przez jakiś czas” w kwestii stóp procentowych. Jednocześnie wielu z nich zgadza się z opinią prezesa Fed, zgodnie z którą ostatni spadek dynamiki cen jest zjawiskiem tymczasowym.

 

Dziś poznamy cotygodniowe dane o liczbie zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych w USA oraz wstępny odczyt wskaźników aktywności biznesowej PMI w USA w maju. Wieczorem przemawiać będzie również kilku członków FOMC.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

  • 14:30 – cotygodniowe dane o zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych w USA
  • 15:45 – wstępny odczyt wskaźników aktywności biznesowej w USA w maju
  • 16:00 – dane z amerykańskiego rynku nieruchomości w kwietniu
  • 18:00 – przemawia Ewald Nowotny z EBC
  • 19:00 – przemawiają Thomas Barkin, Raphael Bostic, Mary Daly i Robert Kaplan z FOMC

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska