Dla kogo przeznaczony jest faktoring pełny?

0

Dla kogo przeznaczony jest faktoring pełny?Zatory płatnicze to częsty problem, z którym zmaga się wiele przedsiębiorstw – niezależnie od wielkości. Powodem jest m.in. nierzetelność kontrahentów, którzy regulują należności z dużym opóźnieniem. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się zewnętrzne formy finansowania, w tym faktoring pełny. Sprawdź, w jakich przypadkach warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów (PZF), w 2017 roku z faktoringu skorzystało w Polsce ok. 9 tys. przedsiębiorstw. Wśród firm przeważał faktoring pełny, który daje znacznie większe możliwości niż faktoring niepełny.

Na czym polega?

Faktoring pełny (tzw. faktoring bez regresu) oznacza przejęcie przez firmę faktoringową (faktora) ryzyka niewypłacalności kontrahenta objętego umową. Dzięki temu przedsiębiorca korzystający z usługi faktoringu nie musi martwić się o to, czy odbiorca spłaci zobowiązanie, czy nie. Ta kwestia leży wyłącznie po stronie faktora – jeżeli płatność nie zostanie wykonana na czas, to właśnie on zobowiązany jest do podjęcia działań prowadzących do jej uregulowania.

Faktoring pełny wiąże się z ubezpieczeniem należności zawartym przez faktora lub bezpośrednio przez faktoranta.

Dla kogo będzie odpowiedni?

Faktoring już dawno przestał być kojarzony z usługą zarezerwowaną wyłącznie dla dużych firm i spółek. Obecnie oferta firm faktoringowych skierowana jest w dużej mierze do przedsiębiorstw z sektora MŚP, JDG, freelancerów i start’upów. Sam faktoring pełny to rozwiązanie przeznaczone dla firm, które:

  • wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności,
  • rozpoczęły lub planują rozpocząć współpracę z nowymi kontrahentami,
  • chcą w pełni zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności odbiorcy towarów/usług.

Wybór takiej opcji pozwala przedsiębiorcy przenieść wszelkie ryzyko na faktora, dlatego w razie niewypłacalności kontrahentów nie musi pokrywać wobec niego zobowiązania. Dokonuje tego ubezpieczyciel – w ramach podpisanej polisy.

Najważniejsze zalety

Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z faktoringu pełnego? Dzięki takiemu rozwiązaniu:

  • eliminujesz ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta,
  • unikasz zatorów płatniczych,
  • zachowujesz płynność finansową.

Faktoring pełny sprawia również, że bez obaw możesz wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności, co zwiększa twoją przewagę konkurencyjną i szanse na współpracę z kolejnymi przedsiębiorstwami.