Dobre dane z USA. Nowe projekcje NBP

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Amerykański rynek pracy stworzył najwięcej nowych miejsc od ponad 3 lat. Liczba wież wiertniczych w USA spada. NBP przedstawił prognozy wzrostu PKB oraz inflacji na najbliższe lata.

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy

W piątek poznaliśmy dwa odczyty z USA. Stopę bezrobocia oraz zmianę zatrudnienia. W USA stopa bezrobocia jest dla rynków mniej istotna, gdyż są to dane, które są opóźnione względem liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych. W związku z tym jej utrzymanie na poziomie 4,1% wobec oczekiwanego spadku do 4% nie osłabiło dolara tak mocno jakby się można było tego spodziewać. Z drugiej strony, ruch ten był korygowany przez liczbę nowoutworzonych miejsc pracy. 313 tysięcy miejsc w sektorze pozarolniczym to najlepszy wynik miesięczny od ponad trzech lat. W rezultacie na walutach widzieliśmy podniesioną zmienność i lekki odwrót od dolara. Lepiej zareagował giełda, która po dobrych danych poszła w górę.

Spadek liczby odwiertów w USA

W piątkowy wieczór poznaliśmy dane z USA na temat liczby wież wiertniczych dla rynku ropy. Po tym jak ostatnio wartość ta wzrosła, analitycy spodziewali się dalszych wzrostów, a tym samym nadpodaży ropy na rynku. Piątkowe dane pokazały jednak spadek liczby wież wiertniczych. Ruch wzrostowy cen ropy naftowej rozpoczął się już jednak przed publikacją danych. Jaki wpływ ropa ma na rynki walutowe? Wzrosty cen powodują umacnianie się walut państw, które są mocno uzależnione od dochodów z eksportu ropy. Dobrym przykładem w naszym regionie jest Rosja. Piątkowy wzrost cen ropy spowodował umocnienie rubla o około 0,5%.

Nowe projekcje NBP

Poznaliśmy prognozy najważniejszych wskaźników makroekonomicznych dla Polski wg NBP. Wzrost gospodarczy ma wynieść w tym roku 4,2%, a nie jak zakładano w listopadzie 3,6%. Lepiej ma też rozwijać się gospodarka w 2019 roku. Inflacja ma w 2018 roku zwolnić. Dotychczas spodziewano się 2,3%, a nowa projekcja mówi o 2,1%. Poznaliśmy również przewidywania na 2020 rok. Mówią one o inflacji na poziomie 3%. Zatem skoro zarówno 2019, jak i 2020 rok mają przekroczyć cel inflacyjny na poziomie 2,5%, można spodziewać się pod koniec przyszłego roku zmian stóp procentowych.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów. Warto natomiast zwrócić uwagę, że Ameryka Północna zmieniła w weekend czas na letni zatem giełda otwiera się godzinę wcześniej.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl