Dobry moment na kupno akcji przed wejściem rynku w trend wzrostowy

GPW

Chwilowe spadki mogą być okazją do kupna akcji przed wejściem rynku w średniookresowy trend wzrostowy – uważają analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w comiesięcznym przeglądzie strategii inwestycyjnej. Najlepsze perspektywy wzrostu mają banki oraz spółki chemiczne.

WIG i WIG20 zgodnie z oczekiwaniami zamknęły luty na poziomach zbliżonych do końca poprzedniego miesiąca. Indeksy GPW pozostają w trendzie bocznym, który trwa od października 2010. Częściowo przyczyną są planowane zmiany w OFE, ale głównym powodem jest słabe zachowanie indeksów większości rynków wschodzących, w tym tych największych, Chin oraz Brazylii. Dynamiczne wzrosty dotyczą jedynie rynku rosyjskiego, którego wartość opiera się na cenach surowców a szczególnie ropy naftowej. Większość rynków wschodzących weszła w fazę podwyżek stop procentowych, co zapoczątkowało również korektę na rynku akcji. Lepiej zachowują się indeksy krajów rozwiniętych, co można tłumaczyć dobrymi danymi makro w tych krajach, przy nadal niskiej presji inflacyjnej.

– W marcu oczekujemy dla GPW podobnego scenariusza do obserwowanego w lutym. Każde zejście indeksu, powinno być wykorzystywane do kupna akcji, przed wejściem rynku w przewidywany, średnioterminowy trend wzrostowy – mówi Michał Marczak szef zespołu analiz Domu Inwestycyjnego BRE Banku. – Dotychczas opublikowane wyniki spółek za czwarty kwartał były zbliżone do naszych oczekiwań. Na plus zaliczyć można przede wszystkim banki oraz spółki chemiczne. To sektory, których przeważanie rekomendujemy w całym 2011 roku – dodaje.

Konflikt w krajach Afryki Północnej wpływa obecnie na wzrost cen ropy naftowej, która osiągnęła poziom 100 dolarów za baryłkę. Powoduje to presję na marże i koszty zużyć własnych w rafineriach, co może prowadzić do słabych wyników w Orlenie i Lotosie w pierwszym kwartale. W energetyce słabsze od konsensusu prognozy zarządu CEZ oraz brak wzrostów cen energii w Europie nie budują dobrego sentymentu do spółek w regionie. Na tym tle pozytywnie powinien wyróżniać się Tauron, szczególnie biorąc pod uwagę przecenę spółki z początku roku. Pozytywne zaskoczyły spółki z sektora budowlanego, Budimex i Polimex-Mostostal. Rozczarowaniem były wyniki Erbudu, Mostostalu Zabrze i PolAquy. W większości dobre wyniki raportują spółki przemysłowe oraz handlowe.

W sektorze mediów najatrakcyjniejszą spółką według DI BRE pozostaje Agora. Po spadkach odnotowanych w ostatnich tygodniach potencjał wzrostowy pojawił się również dla TVN i Cinema City. Podobny potencjał mają integratorzy IT, Sygnity i Asseco Poland. Z dystrybutorów IT najciekawszymi inwestycjami są w tej chwili AB i Action. Po bardzo dobrych wynikach analitycy DI BRE podtrzymują pozytywne nastawienie do akcji Impexmetalu. Zauważają także, że wyczerpuje się powoli potencjał spadkowy spółek z branży budowlanej. Pozytywne perspektywy mają także deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni.

W raporcie miesięcznym DI BRE podwyższył rekomendację dla spółek: Centrum Klima (Kupuj), Cinema City (Akumuluj), Elektrobudowa (Akumuluj), Enea (Trzymaj), Pekao (Trzymaj), Vistula (Trzymaj), obniżono zalecenia inwestycyjne dla spółek: Ciech (Akumuluj), Getin (Trzymaj), Millennium (Redukuj), Polimex Mostostal (Akumuluj), Ulma CP (Trzymaj) oraz zawieszono rekomendację dla Mondi.