Dodatkowa pensja lekarstwem na naciągane choroby pracowników

0

Nie od dziś wiadomo, że pieniądze motywują do działania. Czy jednak dodatkowe pieniądze dla pracownika, wynikające z nienadużywania przez niego zwolnień chorobowych, przyczyniają się do obniżania absencji? Badania firmy Conperio wykazały, że premie motywacyjne niwelują znaczny procent nieuczciwych druków ZLA. Jednak premia, która ma przynieść efekt, nie tylko powinna być odczuwalna dla portfela pracownika, ale musi być odpowiednio dopasowana do struktury zatrudnienia firmy.

Absencja chorobowa to problem, z którym zmaga się wiele przedsiębiorstw. Często wysoki wskaźnik wykorzystywania zwolnień chorobowych utożsamiany jest z zawodami wymagającymi pracy fizycznej, gdzie kadra narażona jest na utratę zdrowia albo pogorszenie jego stanu. Zaszufladkowanie absencji chorobowej jako problemu firm robotniczych jest sporym uproszczeniem. Pracownicza absencja chorobowa – w szczególności ta nieuczciwa, dotyczy każdego sektora gospodarki. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod pozwalających ograniczyć liczbę niesłusznie wykorzystywanych zaświadczeń ZUS ZLA.

Szeroko komentowanym w mediach sposobem radzenia sobie z nieuczciwą absencją chorobową w firmie, jest podjęcie przez dział zarządzania zasobami ludzkimi efektywnej i empatycznej komunikacji z pracownikami lub poprawienie fizycznych warunków pracy. Czynnik ludzki jest najważniejszy przy redukcji absencji chorobowej w firmie, ale warto wspomóc go również benefitami finansowymi. Bywa, że premia nie skutkuje obniżeniem absencji, dlatego aby zwiększyć szanse powodzenia przy wdrażaniu finansowej polityki ograniczenia pracowniczej absencji chorobowej należy uwzględnić indywidualne czynniki charakteryzujące specyfikę zatrudnienia w danej firmie. Konieczne jest też zadbanie o przejrzyste zakomunikowanie kadrze zasad przyznawania premii.

Premia lekarstwem na naciągane choroby

Premia to benefit finansowy, który pracownik może uzyskać po spełnieniu określonych wymagań, zawartych w wewnętrznych regulacjach firmy. W celu otrzymania premii należy wypełnić opisane przez pracodawcę pozytywne kryterium albo unikać czynów szkodliwych dla firmy. Wprowadzenie w życie premii uzależnionej od ilości dni, które pracownik spędził na zwolnieniu lekarskim jest bardzo skuteczne. W ten sposób docenimy pracowników, którzy rzadko korzystają ze zwolnień lekarskich, a tych, którzy pozorują choroby zachęcimy do pracy w najprostszy z możliwych sposobów – za pomocą motywacji finansowej – radzi Mikołaj Zając, prezes firmy Conperio, która zajmuje się doradztwem i audytem w sektorze pracowniczej absencji chorobowej.

Czytaj również:  Ekonomiści: Szanse na realny powrót do niższych stawek VAT są równe zeru

Dodatkowa pensja za obecność

W zakładach o niskiej rotacji pracowniczej, gdzie zatrudnianych jest mniej niż 200 osób, egzamin zdają tzw. „trzynastki”. Określona liczba pracowników, którzy na zwolnieniu lekarskim przebywają mniej dni niż wynosi średnia, otrzymuje „trzynastkę” na koniec roku, czyli dodatkową pensję. Wprowadzenie 13-tej pensji dla pracowników, którzy nie nadużywają zwolnień lekarskich, działa motywująco na cały zespół. Któż z nas nie chciałby pobrać bonusowej wypłaty? – pyta retorycznie ekspert Mikołaj Zając z firmy Conperio.

W grupie siła