Dolar w mocnej defensywie

Tym razem to nie rynki kapitałowe były w centrum uwagi. Podczas gdy euro zyskiwało na sile, indeksy giełdowe w Polsce i USA traciły na wartości. Ceny ropy spadały, natomiast umocniły się notowania metali szlachetnych.

Formalnie dobra passa indeksu Nasdaq utrzymała się i mieliśmy wczoraj do czynienia z kolejnymi wzrostami. Zmiany były jednak niewielkie i większość dnia indeksy w USA oscylowały wokół poziomu poprzedniego zamknięcia. W Polsce indeks WIG20 od początku dnia znajdował się w trendzie spadkowym. Uwaga inwestorów była jednak wczoraj zwrócona na Europejski Bank Centralny. EBC utrzymał wysokość stóp procentowych jak też planów dotyczących skupu aktywów. Posiadacze euro mogli cieszyć się wzrostami. Eurodolar pokonał barierę 1.16.

Dolar amerykański tracił do euro pomimo nieznacznie lepszych od prognoz danych z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła do poziomu 233 000. Poprawił się też odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board. Dziś znaczących publikacji makroekonomicznych już nie będzie. W ciągu dnia napłyną jedynie drugorzędne dane z gospodarki kanadyjskiej oraz z amerykańskiego rynku ropy.

Dolar w mocnej defensywie 1

W ostatnim czasie bardzo mocno na sile zyskiwał dolar australijski. Rynek AUD/USD pokonał opór na 0.77 oraz środkową linię kanału wzrostowego. Teoretycznie może teraz zmierzać nawet na wysokość 0.82. Oczywiście wcześniej możliwe są korekty. Ostatecznym poziomem wsparcia jest wspomniane 0.77. Istotne dla byków będzie też utrzymanie widocznej linii wzrostowej na RSI.

Sylwester Majewski


Sylwester Majewski
www.forex-desk.net