Dziś decyzja RPP w sprawie wysokości stóp procentowych

0

Na rynkach na razie spokojnie. Trwa wyczekiwanie na decyzje Banków Centralnych. Dziś stopy procentowe ogłosi RPP, a jutro EBC. W piątek najważniejsze odczyty tego tygodnia. Poznamy dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, które mogą przesądzić o marcowej podwyżce stóp.

Środowy poranek

Dzień na rynkach zaczął się bez większych zmian. Spoglądając na kalendarz makroekonomiczny dalsza część dnia również nie powinna przynieść diametralnych zmian. Z rana jedynym istotnym odczytem, na który warto zwrócić uwagę była publikacja produkcji przemysłowej w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów rośnie ona z miesiąca na miesiąc o 2,8%, co jest wynikiem lepszym od oczekiwań.

Decyzja RPP

Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie polskich władz monetarnych. Po południu poznamy jaka została podjęta decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych, a ok. godziny 16:00 zostanie wydany komunikat dotyczący przyszłej polityki. Inwestorzy są wręcz przekonani, że najbliższa zmiana stóp procentowych w Polsce nastąpi dopiero w 2018 roku. Zdaje się również, że retoryka podczas popołudniowego wystąpienia nie będzie znacznie odbiegała od dotychczasowej. Wszystko to sprawi, że już kolejny dzień nie będziemy prawdopodobnie świadkami większych ruchów na parach złotówkowych. Na początku dnia frank wyceniany jest na 4,02 zł, funt na 4,96 zł, dolar na 4,07 zł, a za wspólną walutę zapłacimy 4,30 zł.

Wstęp do NFP

Zwyczajowo przed opublikowaniem raportu NFP poznajemy odczyt ADP.  Jest to wskaźnik, który zazwyczaj poprawnie sugeruje czego należy się spodziewać po “payrollsach”. Jego publikacja została zaplanowana na dzisiaj na godzinę 14:15 czasu polskiego. Jest to publikacja na tyle istotna, bo dobry piątkowy odczyt NFP może praktycznie przesądzić o marcowej podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, która już i tak jest bardzo wysoko wyceniana. Prezentacja raportu ADP będzie dziś prawdopodobnie jedynym momentem, w którym zostanie odnotowana większa zmienność na rynkach.

Czytaj również:  Deutsche Bank tnie koszty i próbuje wyjść na prostą. Prognoza inflacji w Polsce

Przystanek EBC

Zanim jednak poznamy piątkowe dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, czwartek również powinien przynieść nam trochę emocji i zmienności. Na jutro bowiem przewidziana jest publikacja decyzji Europejskiego Banku Centralnego dotycząca stóp procentowych. Chociaż inwestorzy nie spodziewają się żadnych zmian, to już tradycyjna konferencja Mario Draghiego może, chociaż jak to ostatnio bywało, nie musi  wywołać poruszenie na rynkach. Inwestorzy po cichu liczą na jakieś wskazówki co do prowadzenia dalszej polityki monetarnej w Europie, a przede wszystkim kolejnych deklaracji w sprawie programu QE.

Mateusz Wielewicki – dealer walutowy w Internetowykantor.pl