EBC w grudniu prawdopodobnie ponownie poluzuje politykę pieniężną

Europejski Bank Centralny (EBC)

W tym tygodniu głównym wydarzeniem na rynkach walutowych było czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. EBC poluzował politykę pieniężną, ale również zasygnalizował, że w grudniu można liczyć się z kolejnym wsparciem gospodarki europejskiej. Prawdopodobnie będzie to podwyższenie i rozszerzenie programu PEPP. Program ten już raz został podwyższony z 750 na 1 350 mld euro. EBC chce mieć pole do ponownego kupowania aktywów, aby w razie potrzeby na rynkach została utrzymana płynność. Przede wszystkim chce także wspierać banki w udzielaniu kredytów.

Program skupu aktywów APP oraz program pożyczek bankowych TLTRO III nadal będą kontynuowane. Należy jednak zauważyć, że jest dyskusyjne, na ile naprawdę pomogą gospodarce europejskiej. Powodem nie udzielania przez banki europejskie kredytów w takich kwotach, jakich by oczekiwał EBC, nie jest brak pieniędzy, ale niepewność rozwoju, a tym samym i ryzyka, że kredyty nie będą spłacane. Ponadto, kraje strefy euro, jak np. Grecja czy Włochy, bardziej potrzebują reform strukturalnych gospodarki realnej, niż większej ilości pieniędzy dla lokalnych banków.

Złoty w tym tygodniu nadal się osłabiał ze względu na rosnącą nerwowość na rynkach finansowych. W piątek rano kurs wynosił 4,62 PLN/EUR. Eurodolar był na poziomie 1,168 USD/EUR. Na umocnienie dolara miały wpływ optymistyczne prognozy wzrostu amerykańskiego PKB w III kwartale. Natomiast na euro negatywnie wpłynęła nerwowość związana z drugą falą koronawirusa.

W następnym tygodniu para walutowa EUR/USD najprawdopodobniej będzie niestabilna ze względu na wybory prezydenckie w USA, które zakończą się 3 listopada.

Malwina Krakus, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA