FED nie podniósł stóp procentowych

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

FED zgodnie z oczekiwaniami nie podniósł stóp procentowych. Scenariusz z podwyżką w grudniu wciąż prawdopodobny. Poznaliśmy dane OECD na temat wzrostu gospodarczego na świecie.

Wczorajsza konferencja FED zgodnie z oczekiwaniami większości analityków nie przyniosła zmian stóp procentowych. Co ciekawe aż trzech z 10 członków FED głosowało za wzrostem stóp. To powoduje, że do podniesienia stóp procentowych potrzeba jeszcze 3 głosów. Jak zareagowały rynki? Ponieważ stopy nie wzrosły, a część uczestników rynku zakładała taki scenariusz, doszło do przeceny dolara. Nie była ona bardzo silna, aczkolwiek główna para walutowa świata przesunęła się o 0,5% na korzyść euro. Wraz ze słabością dolara w górę poszło złoto oraz akcje na giełdzie w Nowym Yorku, które nagle staniały w innych walutach. Co ciekawe prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki jest wciąż bardzo wysokie i wynosi 58,4%, od wczoraj spadło zaledwie o 0,8%. Inwestorzy natomiast silnie zrewidowali szanse wzrostu stóp w listopadzie. Spadła ona z 20,8% do 12,4%. Obliczenia te wykonywane są na podstawie cen kontraktów na stopę procentową.

Poznaliśmy prognozy OECD na temat wzrostu gospodarczego. Rok 2017 ma wypaść podobno lepiej od 2016 roku. Największa poprawa ma dotyczyć USA, które w tym roku mają zamknąć rok zaledwie 1,4% wzrostu. W przypadku USA ma to być przyspieszenie do 2,1%. Przyspieszyć ma również bardzo silnie powiązana z USA Kanada. W Chinach zdaniem specjalistów z OECD mamy pożegnać się na stałe z 7% wzrostem. W 2016 roku ma to być 6,5% w kolejnym roku “zaledwie” 6,2%. Z dużych gospodarek najszybciej rozwijać się będą Indie, których gospodarka urośnie kolejno o 7,4% i 7,5%.

Wczorajsze dane pokazały to co już wiedziano. W USA spadły rezerwy ropy. Mniejsza podaż surowca na rynku jest efektem między innymi problemów w Libii. Efektem tych danych był wzrost cen ropy. Czarne złoto w wyniku tych danych podrożało o około 0,5%. Dobre dane nadeszły z Kanady, gdzie sprzedaż hurtowników wzrosła o 0,3% przy oczekiwanych 0,2%.

Dzisiaj dzień wolny w Japonii, warto zwrócić uwagę na następujące dane:

  • 13:00 – Turcja – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:00 – Polska – koniunktura gospodarcza,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 16:00 – USA – sprzedaż domów na rynku wtórnym.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl