Fed podnosi stopy procentowe o 0,75% – zgodnie z oczekiwaniami

System Rezerwy Federalnej – FED

Przez cały tydzień rynki walutowe oczekiwały wyników środowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Zgodnie z szacunkami rynkowymi, Fed podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych do przedziału 2,25-2,50%. Po konferencji prasowej z udziałem prezesa J. Powella dolar zareagował ostrym osłabieniem. Według Fed recesja oznacza powszechne spowolnienie gospodarcze, które nie odpowiada temu, co dzieje się obecnie w gospodarce amerykańskiej. Apel Fed o spowolnienie inflacji do celu inflacyjnego również pozostaje jednoznaczny, a rynek pracy jest bardzo silny pomimo pewnych oznak ochłodzenia. W związku z tym dolarowi zaszkodziła przede wszystkim sugestia Powella, że Fed może już złagodzić podwyżki stóp i we wrześniu podnieść je tylko o 50 punktów bazowych. Wpływ na to miał również fakt, że Fed będzie przedstawiał mniej jasne wytyczne dotyczące stóp i będzie reagował bardziej elastycznie w zależności od opublikowanych danych.

Również ze znacznie większą intensywnością zaostrzają politykę pieniężną europejskie banki centralne. Na przykład w tym tygodniu węgierski bank centralny (MNB) zgodnie z oczekiwaniami rynku podniósł główną stopę procentową o 100 punktów bazowych do 10,75% i wskazał, że to nie koniec podwyżek. Mimo to można oczekiwać, że na kursy walut środkowoeuropejskich bardziej będzie wpływać nerwowość na rynkach niż rozwój zacieśniania polityki pieniężnej.

Kurs złotego w tym tygodniu zmieniał się intensywnie. Po osłabieniu na początku tygodnia ostatecznie odrobił straty i w piątek rano notował kurs do euro na poziomie 4,74 PLN/EUR. Notowania euro do dolara na koniec tygodnia oscylowały na poziomie 1,024 USD/EUR.

Roksana Cicha, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA