FED umacnia dolara. 3,5% wzrostu PKB w Polsce?

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Raport FED zwiększa szansę na podwyżki stóp procentowych w USA. Mateusz Morawiecki zapowiada 3,5% wzrostu PKB w Polsce w 2017 roku. Czy frank zrówna się z euro?

Raport na temat polityki monetarnej FED

Wczoraj opublikowano raport na temat polityki monetarnej rezerwy federalnej w USA. Wydarzenie to znowu przywróciło wiarę inwestorów w szybsze podwyżki stóp procentowych w USA. Co ciekawe szanse na podwyżkę już w marcu wzrosły o ponad 4% do 17,7%. Jest to liczone na podstawie notowań kontraktów na stopę procentową. Metoda ta nie jest perfekcyjna, ale dobrze oddaje nastawienie i oczekiwania inwestorów. Z tych samych obliczeń wynika, że szanse że do czerwca stopy nie wzrosną wynosi obecnie już mniej niż ⅓. Rynki jak zawsze w sytuacji gdy rośnie szansa na podwyżkę stóp postanowiły od razu zdyskontować część zmiany kursów. W rezultacie dolar umacniał się względem głównych walut w tym euro. W rezultacie umocnił się również do złotego.

Wzrost gospodarczy w Polsce

Podobnie jak w zeszłym roku apetyt ekipy rządzącej na sukces gospodarczy jest duży. Obecnie wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada, że jest szansa na 3,5% w 2017 roku. Dla przypomnienia w zeszłym roku w pierwszym miesiącach również słuchaliśmy niesamowitych prognoz po czym z każdym kolejnym kwartałem były one negatywnie weryfikowane. Pewien niepokój budzi również u ekonomistów rozwinięcie strategii. Jeżeli słuchamy o wysokich wynagrodzeniach i bezpieczeństwie miejsc pracy to możemy mieć podejrzenie, że nie pójdzie to w parze z konkurencyjnością gospodarki. Pytanie zatem skąd weźmiemy ten wzrost. A nawet jeżeli się uda, to jego podstawy mogą okazać się mało stabilne skoro paliwem dla niego jest rosnący deficyt.

Co dalej z frankiem?

Temat przyszłości kursu franka jest bardzo popularny w Polsce, ze względu chociażby na liczbę kredytów hipotecznych wyrażonych w tej walucie. Większość prognoz była dotychczas uspokajająca wskazująca na nielogiczny parytet siły nabywczej, który w długim okresie powinien osłabiać szwajcarską walutę. Inne światło rzucił natomiast znany japoński bank inwestycyjny Nomura. Ich zdaniem status szwajcarskiej waluty skazuje ją na przewartościowanie idące nawet w parytet wymiany 1:1 na euro. Co to oznacza dla kredytobiorców walutowych nie trzeba tłumaczyć.

Czytaj również:  Wstępne, niezaudytowane wyniki Grupy Santander Bank Polska za 2018

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na: