Formacja Macrona wygrywa wybory we Francji, słabsze dane z USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Najważniejszym wydarzeniem weekendu były wybory parlamentarne we Francji wygrane przez formację prezydencką. Piątkowe dane z USA po raz kolejny okazały się gorsze od oczekiwań.

Wybory we Francji

W weekend odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych we Francji. Okazały się one zdecydowanym zwycięstwem formacji Emmanuela Macrona. Jego partia wraz z koalicyjnym ruchem demokratycznym zdobyła ponad 60% głosów. Wynik ten jest ważny przede wszystkim dlatego, że prezydent zapowiadał śmiałe reformy mające uzdrowić gospodarkę Francji. Bez większości w parlamencie zmiany w kodeksie pracy mające go uelastycznić (czyli z punktu widzenia związków zawodowych jednoznacznie niekorzystne), nie miały właściwie szans przejść. Wybory te są również pewnym symbolem. Tak jak w prezydenckich dwie główne siły polityczne kraju uzyskały wynik poniżej oczekiwań i musiały oddać sprawowaną od lat władzę, tak i w parlamentarnych zakończyła się epoka dwóch głównych partii. Co na to rynki? Wiadomość ta odbierana jest raczej jako umocnienie euro. Zbiegła się ona co prawda w czasie ze środową podwyżką stóp procentowych przez co ruch ten nie jest aż tak widoczny.

Dla odmiany słabsze dane z USA

Ostatnimi tygodniami analitycy regularnie przeszacowują dane zza oceanu. W piątek poznaliśmy informacje z rynku budowlanego. Zarówno liczba pozwoleń na budowę jak i rozpoczęte budowy wypadły wyraźnie poniżej oczekiwań. Potem doszedł do tego jeszcze raport Uniwersytetu Michigan, który zamiast oczekiwanych 97 pkt miał zaledwie 94,5 pkt. Pytanie zatem nasuwa się samo. Czy w USA coś złego dzieje się z gospodarką? Nie można tego oczywiście wykluczyć, warto jednak zwrócić uwagę, że słabsze od oczekiwań danych wcale nie oznaczają, że są one słabe. Gospodarka jest wciąż bardzo silna, po prostu nie aż tak jak oczekiwaliby tego analitycy. Jak to wpływa na rynki? Dane słabsze od prognoz przeważnie przyczyniają się do stopniowych osłabień dolara względem innych walut.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:
14:00 – Polska – przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl