Frankowicze do sądów. Ukraina odżywa

1

Wygląda na to, że temat frankowy skończy się na projekcie prezydenckim. Dobre sygnały płyną od naszego wschodniego sąsiada. Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy.

Tematu frankowego ciąg dalszy

W sprawie kredytów frankowych wypowiedział się najważniejszy szeregowy poseł obecnej kadencji Jarosław Kaczyński. Zwrócił on uwagę, że rząd nie powinien powodować zachwiania systemu bankowego. A tym przecież mogą się zakończyć obowiązkowe przewalutowania. Z drugiej strony zachęcił on posiadaczy kredytów wyrażonych w tej walucie do wzięcia spraw w swoje ręce i rozpoczęcia walki w sądach. Wygląda na to, że scenariusz partii na rozwiązanie problemu to projekt prezydencki zwracający większość pobranych marż od przewalutowań rat kredytów. Dobrym dowodem popierającym tą tezę jest wypowiedź Mateusza Morawieckiego, który z jednej strony zapewnił, że rząd nie zapomniał o tych osobach. Z drugiej natomiast przypomniał o drodze sądowej.

Dobre sygnały ze wschodu

PKB Ukrainy w ostatnim kwartale miał wzrosnąć w ujęciu rocznym o imponujące 4%. Kraj ten pomimo nieustabilizowanej sytuacji na Wschodzie kraju zaczyna odzyskiwać dobrą kondycję gospodarczą. Zdaniem ekspertów jest jeszcze wiele do zrobienia, ale już poczynione reformy zaczynają przynosić korzystne efekty. Obecnie jako główne wyzwanie wskazywana jest korupcja oraz zreformowanie systemu podatkowego. Ukraina wciąż bazuje na kredytach z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dobre dane z USA

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych znów spadła. Wynosi ona obecnie 234 tysiące i jest niższa o 13 tysięcy od oczekiwań. Dane te przyczyniły się do niewielkiego umocnienia dolara względem innych walut. Ostatnimi tygodniami dane z USA nie mają tak dużego wpływu na kursy walutowe, gdyż znacznie istotniejsze dla inwestorów są informacje i niepokoje polityczne.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 – Kanada – zmiana zatrudnienia.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Czytaj również:  Spada tempo wzrostu zatrudnienia pracowników - raport ADP Polska