Giełdowy Indeks Produkcji na minusie. Sytuację ratują najwięksi gracze

0

Przemysł w Europie i w Polsce ciągnie rośnie, ale zarządzający i inwestorzy wyraźnie stonowali swoje prognozy. W lipcu spadły ceny akcji 35 spółek z GIP60. Jedynie 22 zanotowało wzrost wartości, co przełożyło się na spadek całego indeksu o 0.53% do poziomu 1114.42 pkt. Spadek byłby jeszcze większy, gdyby nie dobre wyniki jego największych spółek: GRUPY AZOTY (+11.22%) i CCC (+8.44%).

Inwestorzy najgorzej oceniali spółki reprezentujące branżę meblarską (-8.31%), głównie za sprawą korekty na akcjach FORTE (-17.70%), która miała miejsce po ogłoszeniu wyników za drugi kwartał (37,3% spadek zysku operacyjnego r/r) podobnie nisko postrzegane były spółki z przemysłu lekkiego (-6.22%), farmaceutyczne (-5.45%) i motoryzacyjne (-4.71%). Zdecydowanie lepiej lipiec będą wspominać akcjonariusze największych polskich producentów z branży chemicznej (+4.68%), spółek projektujących i dystrybuujących odzież (+1.72%) i największych polskich producentów żywności (+1.17%) – branż które jako jedyne z całego indeksu w lipcu zyskiwały na wartości.

Branża chemiczna dominuje podium GIP60

Liderem GIP60 w mijającym miesiącu została się spółka ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY S.A., której wartość rynkowa wzrosła aż o 23.54%, czyli o bagatela 714 mln zł i był to również największy bezwzględny wzrost wartości pośród firm z indeksu GIP60 w tym okresie. Spółka z siedzibą w Puławach specjalizuje się w wielkotonażowej produkcji nawozów azotowych i osiągnęła ona ścisłą czołówkę światową wśród producentów melaminy. To największe polskie przedsiębiorstw w dziale w grupie spółek zajmujących się procesami syntezy chemicznej na wielką skalę. — Główną przyczyną jej wzrostu wartości w lipcu był podpisany jeszcze pod koniec czerwca kontrakt z PGNiG do umowy ramowej sprzedaży paliwa gazowego, którego przedmiotem są dostawy paliwa w okresie od 1 października 2018 roku do 30 września 2020 z opcją przedłużenia do 30 września 2022 roku. Puławy szacują wartość tego kontraktu na około 3.2 mld zł — ocenia Maciej Zaręba z DSR SA, pomysłodawca i współtwórca indeksu GIP60 z firmy DSR SA.

Czytaj również:  Cyberbezpieczeństwo – kluczowe zmiany w polskim prawie

ENERGOINSTAL S.A. po raz drugi z rzędu znalazła się na podium, tym razem miesięczny zwrot na poziomie 11,7% dał jej drugie miejsce. W ubiegłym miesiącu tłumaczyliśmy jej słaby początek roku pierwszą od lat roczną stratą netto i porażkami w kilku dużych przetargach inwestycji publicznych, ale też zwracaliśmy uwagę na bardzo niski wskaźnik P/BV, który wynosił wtedy 0.21 i mógł sugerować spore wzrosty na akcjach spółki tej klasy w przyszłości. Dziś po kolejnych wzrostach, wskaźnik ten oscyluje wokół 0.30, a więc ciągle nisko jak dla spółki osiągającej w przeszłości wartość P/BV na poziomi 2.0, ale o tym czy ENERGOINSTAL zachowa dobrą passę zadecyduje najpewniej zbliżający się sezon na wyniki za pierwsze półrocze.