Great Place to Work® ogłosił listę Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2021

Rekordowa liczba firm w tegorocznym rankingu Great Place to Work

Tegoroczna lista Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce – ogłoszona przez Great Place to Work® 27 maja – to już trzynasta edycja tego wydarzenia. Lista laureatów nigdy nie była tak długa i nigdy nie było na niej tak wielu debiutów. W tym roku wyróżniono aż 39 firm w trzech kategoriach, zależnych od liczby zatrudnionych pracowników. Aż 21 firm znalazło się na liście po raz pierwszy. Mimo czasów pandemii 84% pracowników wyróżnionych organizacji potwierdziło, że pracują w świetnych miejscach pracy. To więcej niż w poprzednim badaniu. W tym roku wszystkie 3 kategorie otwierają firmy z branży IT: Covenant.dev S.A. to zwycięzca wśród firm z zatrudnieniem do 50 osób, Idego Group zajęło pierwsze miejsce w kategorii firm zatrudniających poniżej 500 osób, a początek stawki w kategorii firm zatrudniających powyżej 500 osób otwiera Sii Polska.

Listę Najlepszych Miejsc Pracy tworzą firmy, które budują swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o politykę wzajemnego zaufania i tworzenia świetnego miejsca pracy dla wszystkich. Co więcej, te starania są dostrzegane i doceniane przez samych pracowników, którzy pozytywnie mówią o swoich pracodawcach w anonimowej ankiecie.

„W metodologii Great Place to Work® to właśnie opinie pracowników stanowią podstawę klasyfikacji firm. W tym roku 84% pracowników wyróżnionych firm potwierdziło, że pracują w świetnych miejscach pracy. Dla porównania w przypadku średniej krajowej odsetek ten wyniósł zaledwie 54%. W tym szczególnym pandemicznym okresie pracownicy wysoko ocenili także autentyczną troskę pracodawców o nich: 85% zgodziło się z twierdzeniem, że przełożeni widzą w nich przede wszystkim ludzi, a nie jedynie pracownikówkomentuje tegoroczne wyniki Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place to Work® Polska.

W edycji 2020-2021 Great Place to Work® przebadał 93 firmy. Laureaci konkursu zostali wyłonieni spośród firm, które wcześniej otrzymały wyróżnienie Great Place to Work CertifiedTM. Certyfikaty przyznawane są firmom, które osiągnęły próg 65% pozytywnych ocen w ankiecie Trust IndexTM. Ale, aby zakwalifikować się na listę Najlepszych Miejsc Pracy, trzeba spełnić wyższe wymagania. Liczy się nie tylko sam wskaźnik zaufania, ale także spójność doświadczeń pracowników w przekroju całej organizacji.

  Nazwa organizacji Branża
Kategoria firm zatrudniających poniżej 50 osób
1 Covenant.dev S.A. Technologie informatyczne
2 SC Johnson Sp. z o.o. Dystrybucja
Kategoria firm zatrudniających poniżej 500 osób
1 Idego Group Technologie informatyczne
2 Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. Biotechnologia i farmaceutyki
3 GROHE Poland Usługi profesjonalne
4 Hilton w Polsce Hotele i restauracje
5 SIX Global Services Usługi profesjonalne
6 Equinix Poland Technologie Informatyczne
7 The Adecco Group Usługi profesjonalne
8 GE Healthcare Digital Technology Technologie informatyczne
9 SoftServe Poland Technologie informatyczne
10 Lundbeck GBS Krakow Usługi profesjonalne
11 Volvo Trucks Polska Produkcja
12 SAS Institute Sp. z o.o. Technologie informatyczne
13 Biogen Poland Biotechnologia i farmaceutyki
14 4Kraft Sp. z o.o. Handel
15 Freightliner PL Sp. z o.o. Transport
16 DB Schenker Technology Center Warsaw Technologie informatyczne
17 Amgen w Polsce Biotechnologia i farmaceutyki
18 DCG Usługi profesjonalne
19 Hoist Finance Polska Działalność wspomagająca usługi finansowe
20 VFS Usługi Finansowe Polska Usługi finansowe i ubezpieczenia
21 Worldline Polska Usługi Finansowe i ubezpieczenia
22 ITMAGINATION Sp. z o.o. Technologie informatyczne
Kategoria firm zatrudniających powyżej 500 osób
1 Sii Polska Technologie informatyczne
2 Cisco Poland Technologie informatyczne
3 Akamai Technologies Poland Technologie informatyczne
4 DHL Parcel Polska Transport
5 Grupa ANG S.A. Usługi finansowe i ubezpieczenia
6 NEUCA S.A. Ochrona zdrowia
7 Netguru S.A. Technologie informatyczne
8 3M Service Center EMEA Usługi profesjonalne
9 Robert Bosch Sp. z o.o. Handel
10 DPD Polska Transport
11 Coca-Cola HBC Polska Produkcja
12 ASTEK Polska Technologie Informatyczne
13 Objectivity Technologie informatyczne
14 DOZ S.A. Ochrona zdrowia
15 ALTEN Polska Technologie informatyczne

 

„W tym niełatwym roku, jaki mamy za sobą, miłym zaskoczeniem jest duże zainteresowanie pracodawców dialogiem z pracownikami, gotowość do wsłuchiwania się w ich opinie i odpowiadania na ich potrzeby. Cieszy fakt, że blisko 1/3 laureatów to firmy debiutujące na naszej liście. Ale nie mniej cieszy nas i to, że wielokrotni laureaci rankingu nie zadowalają się wcześniejszymi sukcesami, że nie spoczywają na laurach. W dowód uznania dla ich starań już po raz drugi wyróżniliśmy firmy, które przez 5 lat z rzędu znalazły się wśród laureatów listy Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce. W tym roku tytuł Legendy 2021 otrzymały 4 firmy: 3M Service Center EMEA, Akamai Technologies Poland, DOZ S.A. oraz GROHE Polandmówi Marzena Winczo-Gasik, szef zespołu Culture Audit w Great Place to Work® Polska.

Ogłoszeniu listy Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce już po raz trzeci towarzyszyła lista 10 Najlepszych Miejsc Pracy dla Milenialsów. Laureaci tego rankingu wybierani są z grona firm wyróżnionych w głównym konkursie głosami pracowników z pokolenia Y, czyli osób urodzonych po 1980 roku. Mimo że firmy z branży informatycznej stanowią równo połowę wśród wyróżnionych w tym roku, podium należy do przedstawicieli trzech innych sektorów. Zwycięzcą została firma farmaceutyczna Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. Na drugim miejscu znalazła się Grupa ANG S.A., reprezentująca branżę finansową, a na trzecim spółka GROHE Poland, działająca w sektorze usług profesjonalnych.

10 Najlepszych Miejsc Pracy dla Milenialsów

  Nazwa organizacji Branża
1 Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o. Biotechnologia i farmaceutyki
2 Grupa ANG S.A. Usługi finansowe i ubezpieczenia
3 GROHE Poland Usługi profesjonalne
4 Cisco Poland Technologie informatyczne
5 DHL Parcel Polska Transport
6 Akamai Technologies Poland Technologie informatyczne
7 Sii Polska Technologie informatyczne
8 GE Healthcare Digital Technology Technologie informatyczne
9 SIX Global Services Usługi profesjonalne
10 SoftServe Poland Technologie informatyczne

Podobnie jak w ubiegłych latach UN Global Compact Network Poland, wieloletni Partner Strategiczny uroczystości ogłoszenia rankingu Najlepszych Miejsc Pracy, przyznał kolejnym laureatom tytuł Rzecznika Standardu Etyki. W tym roku do grona firm spełniających Standardy Programu Etycznego, dokumentu opracowanego w 2015 r. przez Global Compact Network Poland w oparciu o wytyczne ONZ, dołączyło kolejnych 17 laureatów konkursu Great Place to Work®.

Więcej informacji o tegorocznych laureatach oraz uroczystości ogłoszenia wyników, wraz z zarejestrowanym materiałem z jej przebiegu, można znaleźć na stronie www.greatplacetowork.pl

Partnerami strategicznymi konkursu Great Place to Work® w Polsce są Konfederacja Lewiatan i UN Global Compact Network Poland. Patronat honorowy sprawują: Prezydent M.St. Warszawy, Instytut Humanites, Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Badanie Great Place to Work® ma ponad trzydziestoletnią historię i niezmiennie jest największym globalnym badaniem jakości miejsc pracy na świecie. Swoim zasięgiem obejmuje ponad 150 krajów. Konkurs na Najlepsze Miejsca Pracy jest prowadzony w oparciu o obiektywną metodologię, która od wielu lat stanowi światowy standard. O miejscu na liście decyduje przed wszystkim wynik ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie, Trust IndexTM). Na finalną ocenę ma także wpływ wynik audytu kulturowego (Culture Audit™), którego wiodącymi obszarami są: skuteczne przywództwo, powszechna innowacyjność oraz wartości.