Indeksy koniunktury. Dane z Wielkiej Brytanii

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Koniec rekordowych odczytów indeksów PMI w Europie. Mieszane dane z brytyjskiego rynku pracy osłabiają funta. Przerwanie serii wzrostów na amerykańskiej giełdzie.

Indeksy koniunktury

Od rana poznawaliśmy odczyty indeksów PMI dla głównych europejskich gospodarek. Dla całej strefy euro wynik wyniósł 58,5 punktu. Jest to obiektywnie bardzo dobry rezultat, ale po ostatnich bardzo dobrych danych analitycy oczekiwali 0,8 punktu wyższego rezultatu. Słabiej od oczekiwań wypadły zarówno Niemcy jak i Francja – główne gospodarki strefy euro. Po tych danych doszło do osłabiania się euro na rynku względem głównych walut. Są to co prawda wstępne dane, ale pokazują one, że optymizm wśród kadry zarządzającej spada, co powinno przełożyć się na finalne odczyty.

Dane z Wielkiej Brytanii

O 10:30 poznaliśmy dane z brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia wbrew oczekiwaniom wzrosła z 4,3% do 4,4%. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z kolei spadła. Jak to jest możliwe? Dane o bezrobociu spływają około 1,5 miesiąca po ich opublikowaniu, gdyż są liczone metodą BAEL. Jest to metoda ankietowa trwa ona zatem dłużej niż badanie bezrobocia rejestrowanego na podstawie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Liczba wniosków o zasiłek jest z kolei znana już pół miesiąca po ich złożeniu. W rezultacie dzisiejsze dane dotyczyły różnych miesięcy. Jak zareagowały rynki? Po opublikowaniu danych funt zaczął się osłabiać. Nie był to jednak szczególnie mocny ruch, a brytyjska waluta straciła na wartości około grosza.

Koniec serii wzrostów w USA

Amerykańskie giełdy znów znalazły się wczoraj pod kreską. Po osiągnięciu swoich minimów od listopada w pierwszej połowie lutego rozpoczął się ruch w górę. Trwał on 6 sesji z rzędu po czym wczoraj nadeszła korekta. Spadek nie był jednak na tyle silny by budzić panikę. Wciąż otwartym jest pytanie czy giełda powróci do wzrostów z których została tak brutalnie wybita czy też będzie kontynuowała ruch boczny.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 15:45 – USA – indeks PMI dla przemysłu,
  • 20:00 – USA – protokół z posiedzenia FOMC.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl