Inflacja szaleje

forex analiza raport

Inflacja jest obecnie jednym z głównych tematów w światowej gospodarce. Jej wzrost niepokoi praktycznie wszystkie rozwinięte kraje na świecie. Z wysoką inflacją walczą nie tylko kraje UE, ale również np. Stany Zjednoczone. W USA inflacja wzrosła w grudniu do 7%, przekraczając nawet oczekiwania rynkowe i notując też najwyższy wynik od 1982 r. Wzrost poziomu cen w USA wynika głównie z rosnących cen żywności i energii. Widać zatem, że choć tempo wzrostu cen w Polsce jest naprawdę niezwykle szybkie, to przyspieszająca inflacja dotyka praktycznie każdej gospodarki na świecie. Dla porównania, grudniowa inflacja mierzona zharmonizowanym CPI wyniosła 5% w strefie euro. W Polsce ceny wzrosły jeszcze mocniej, bo o 8,6%.

Wśród tematów, o których warto wspomnieć w tym miesiącu, jest produkcja przemysłowa w strefie euro, która wzrosła w listopadzie o 2,3% w skali miesiąca. W porównaniu do wyniku w skali rocznej, gdzie spadła o 1,5 %, można zauważyć, że dynamika przemysłu w krajach strefy euro pozostaje daleko w tyle za Polską.

Złoty umocnił się w tym tygodniu wobec euro i w piątek rano oscylował w okolicach 4,54 PLN/EUR. Natomiast główna waluta europejska zdołała się umocnić w stosunku do dolara i na koniec tygodnia eurodolar oscylował na poziomie 1,147 USD/EUR.

Magdalena Peterko, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA