Inflacja w Polsce się rozpędza

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Zgodnie z oczekiwaniami ceny rosną. Pytanie co będzie się działo dalej i czy to już koniec fali wzrostów cen. Już teraz jednak przekraczamy cel inflacyjny o 0,8%.

Dane zza oceanu

Wczoraj kolejny tydzień z rzędu poznaliśmy lepsze od oczekiwań dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Tym razem jednak byliśmy świadkami lekkiego wzrostu względem poprzedniego tygodnia. Liczba 553 tysiące wniosków to drugi najlepszy wynik od początku pandemii. Do tego należy dodać wczorajszy odczyt PKB, który pomimo wzrostu okazał się symbolicznie słabszy od oczekiwań. Inwestorzy z braku innych tematów spojrzeli znowu uważniej na dolara, a ten prezentował się korzystnie, bo wyraźnie zyskiwał.

Ceny w górę

Wzrost inflacji w Polsce dla wielu obserwatorów nie jest niespodzianką. Zaskoczeniem co najwyżej może być skala tych wzrostów. Dzisiejszy odczyt 4,3% to już 0,8% powyżej celu inflacyjnego. Oczywiście narracja członków RPP mówi o przejściowym wzroście, aczkolwiek otwartym pozostaje pytanie jak długo ten wzrost możemy tolerować. Z jednej strony jest to spadek wartości oszczędności Polaków, z drugiej wzrost stóp procentowych to wyższe koszty obsługi kredytów. Co ciekawe złoty początkowo zareagował istotnym umocnieniem. Jest to standardowa reakcja na wzrost inflacji mający spowodować wzrost stóp procentowych. Szybko jednak inwestorzy przypomnieli sobie słowa RPP i złoty powrócił na poprzednie poziomy.

Recesja w Niemczech

Dzisiaj poznaliśmy wstępne dane od naszego zachodniego sąsiada w sprawie wzrostu PKB. Podobnie jak w wielu innych krajach jest to oczywiście spadek – biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia nie powinno to dziwić w dobie pandemii. Z drugiej strony w skali roku analitycy spodziewali się spadku o 3,6%, a PKB spadło o 0,3% mniej. Nie miało to jednak wpływu na rynki, a euro od wczoraj znajduje się w odwrocie względem dolara.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 – USA – wydatki Amerykanów,
14:30 – USA – dochody Amerykanów,
16:00 – USA – raport Uniwersytetu Michigan.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl