Jak firmy mogą optymalizować koszty zakupu energii?

panele słoneczne fotowoltaika

Zakup prądu dla firm w tym roku może okazać się dla niektórych przedsiębiorców dużym wyzwaniem. Nie mamy tutaj na myśli bardziej skomplikowanej procedury czy też braku ofert na rynku. Problem to stawki jakie w porównaniu z ubiegłymi latami są proponowane. Obecnie ich poziom jest o ok. 20-30% wyższy niż przed rokiem. To niestety nie koniec wzrostów. Ostatni kwartał każdego roku to najbardziej intensywny czas związany z kontraktowaniem energii. Dziś przedstawimy kilka rozwiązań, które powinny pomóc w optymalizacji kosztów zakupu prądu.

Jak płacić mniej za prąd?

Zacznijmy od grupy podmiotów, które w tym roku mogą spać spokojnie. To ci przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zmienić sprzedawcę prądu i podpisali umowy za dostawy na kilka lat. W praktyce spółki obrotu zajmujące się handlem energią oferują stałe ceny nawet na okres 48 miesięcy. Z perspektywy czasu podpisanie kilkuletniej umowy z punktu widzenia przedsiębiorców było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Ceny energii systematycznie rosną i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się zakończyć.

Wróćmy jednak do zdecydowanie większej grupy właścicieli firm, który albo ze względu na kończącą się umowę, albo ze względu na korzystanie ze stawek bazowych u swoich obecnych sprzedawców prądu muszą się liczyć w przyszłym roku z kolejnym wzrostem wydatków w tym obszarze. Jak skutecznie płacić mniej za prąd? Opcji jest kilka:

  1. Zmniejszenie zużycia prądu – jest to możliwe dzięki optymalizacji procesów produkcyjny lub poprzez inwestycje w energooszczędne urządzenia. Dodać do tego możemy także wymianę oświetlenia. Fakty są jednak takie, że często zmniejszenie zużycia nie jest możliwe, bo zamówień nie brakuje, a inwestycja w nowy sprzęt generuje zbyt duże koszty.
  2. Własne źródła produkcji energii takie jak fotowoltaika dla firm. To rozwiązanie również związane jest z inwestycją. Czasy jednak, w których żyjemy są na tyle dobre, że finansowanie tego typu inwestycji może być w formie leasingu lub alternatywy w płaceniu rachunku. Zamiast płacić do zakładu energetycznego płacimy „rachunek za prąd” do firm, która nam instalacje zbudowała, a w okresie ok. 10-12 lat przechodzi ona na naszą własność. Plusem takiego rozwiązania jest z jednej strony zahamowanie wzrostu cen prądu, bo nasz nowy rachunek będzie stałej wysokości, a po okresie przejściowym całość wyprodukowanej przez nas energii będzie naszym przychodem.
  3. Zmiana grupy taryfowej, tak aby praca wykonywana na urządzeniach energochłonnych była wykonywana w godzinach, gdzie energię możemy zakupić taniej.

instalacja paneli fotowoltaicznych

Istnieją także inne sposoby produkcji energii elektrycznej jednak co do zasady optymalizować możemy zużycie energii, zacząć ją sami produkować lub zadbać o dobowy profil zużycia prądu.

Gdzie firmy szukają oszczędności?

Koszty zakupu mediów, takich jak prąd, gaz, telefon czy ubezpieczenia to tylko jeden z obszarów, w których szukamy oszczędności. W przypadku prądu i gazu najważniejszą różnicą w odniesieniu do pozostałych usług czy towarów jest fakt, że wybierając tańszą opcję nie tracimy na jakości, bo energię będziemy mieli zawsze tej samej jakości.

Firmy które ucierpiały w roku pandemicznym szukają obszarów, w których mogą generować oszczędności. Często jednak w parze z ograniczeniami idzie spadek jakości świadczonych usług. Do najczęściej spotykanych obszarów optymalizacji kosztów możemy zaliczyć redukcję personelu czy też korzystanie z tańszych zamienników. Pierwsze rozwiązanie może mieć od razu negatywne skutki, bo klienci od razu będą w stanie ocenić, że coś jest nie tak, a w przypadku stosowania tańszych zamienników przy produkcji jakiś urządzeń, po roku może się okazać, że będzie na tyle dużo reklamacji, że nie będziemy w stanie ich obsłużyć. Ta droga nie jest dobra w dłuższej perspektywie czasu.

Konieczne jest układanie w taki sposób procesów i zmiana organizacji pracy, aby przy utrzymywaniu jakości oraz zasobów ludzkich na tym samym poziomie móc podnosić jakość świadczonych usług i próbować w lepszy sposób monetyzować wykonywaną pracę. Jest to najtrudniejsza droga, ale jedyna, która w dłuższej perspektywie przyniesie oczekiwany efekt.

Co czeka przedsiębiorstwa w kolejnych latach?

Żyjemy w czasach, w których musimy się mierzyć z wieloma niewiadomymi. Prowadzenie biznesu to zawsze była wyboista droga, która nie zawsze kończyła się happy endem. Obecnie jednak różnego rodzaju lockdowny czy ograniczenia w bardzo niespodziewany sposób wpływają na losy wielu branż i firm. Naszym zdaniem w ciągu najbliższych 12 miesięcy trudno będzie doświadczyć pełnego powrotu do normalności. Tym bardziej ważne jest zabezpieczenie się w kolejnych miesiącach przed nagłymi wzrostami cen towarów i usług. Warto pomyśleć nad zmianą sprzedawcy prądu w firmie czy zainstalowaniu w niej fotowoltaiki (wybrać dostawcę usług możemy np. tutaj https://optimalenergy.pl).

Musimy się także zmierzyć z wielką niepewnością w ciągu najbliższych miesięcy, a duże i bardzo ryzykowne przedsięwzięcia, szczególnie w branżach narażonych na ograniczenia realizować w kolejnych miesiącach.