Jak skutecznie zarządzać produkcją? Wdrożenie systemu MES

przemysł

Wprowadzenie systemu MES pozwala na dokładne zarządzanie zebranymi danymi produkcyjnymi. Celem systemu MES jest synchronizacja 3 warstw organizacyjnych, występujących w każdej firmie: produkcyjnej, operacyjnej i zarządczej. Dowiedz się, co dokładnie robi i jak wykorzystać go w swojej firmie.

 Nieustanne doskonalenie procesów produkcyjnych

Obecnie nie wystarczy jedynie produkować dobre produkty by utrzymać się na rynku i zarobić pieniądze. Największe wyzwanie to dynamiczna zmienność środowiska rynkowego, szczególnie zaś wymagań klientów. Rośnie nie tylko poziom konkurencyjności, ale i wymagania względem ochrony środowiska i redukcji odpadów. By sprostać wszystkim tym zadaniom, ważne jest ciągłe ulepszanie procesów produkcyjnych. Warto wdrożyć działania, które zaprocentują w przyszłości.

Właściwy przepływ informacji to podstawa

Skuteczne zarządzanie produkcją wraz z podnoszeniem jej efektywności natrafia na wiele barier. Największą z nich jest pozyskiwanie informacji i ich późniejsze wykorzystanie. Niezależnie od tego, czy chcemy podnieść wydajność, obniżyć koszty czy wprowadzić nowe maszyny, konieczne jest posiadanie właściwych informacji. Przykładowo, jeśli firma nie nadąża za realizacją zamówień, niezbędne będzie zbadanie rzeczywistej wydajności maszyn. Pozwoli to na zlokalizowanie tzw. wąskich gardeł, czyli obszarów wymagających poprawy.

Podobnie jest przy cięciu kosztów w przedsiębiorstwie – musimy wiedzieć, które działy generują największe koszty, by szukać oszczędności. Musimy mieć dostęp do informacji takich jak koszt komponentów (surowców) i mediów, a także koszt pracy maszyn oraz ludzi. Warto też sprawdzić, gdzie i w jakich sytuacjach zdarzają się problemy z jakością, które skutkują dużą liczbą reklamacji.

Właściwy partner transformacji cyfrowej

W realizacji procesu transformacji cyfrowej wspomoże przedsiębiorstwo odpowiedni partner – w tym wypadku specjalistyczna firma. Ważne jest nie tylko samo wdrożenie systemu MES, ale też przygotowania do cyfryzacji i etap po zakończeniu prac wdrożeniowych. Partner cyfryzacji powinien potrafić „przełożyć” potrzeby biznesowe klienta na konkretne rozwiązania techniczne. Nie tylko zwraca uwagę na bieżące potrzeby klienta, ale też wdroży system, który umożliwi rozwój w przyszłości.

Odpowiedni model do wdrożenia to podstawa

Ponieważ na rynku istnieje wiele systemów MES, partner pomoże Ci dobrać konkretne rozwiązanie na miarę potrzeb Twojej firmy. Na przykład moduł ImGo wspiera procesy zarządzania i nadzoru rozproszonych obiektów i zasobów przedsiębiorstwa. Z kolei ImDiagnostics umożliwia monitoring maszyn w czasie rzeczywistym i wygodną analizę danych. Moduł ImProdis skupia się na sprawnym gromadzeniu danych i weryfikacji decyzji. Szacuje się, że wprowadzenie właściwego systemu MES pozwala zmniejszyć koszty operacyjne o połowę, skrócić czas podejmowania decyzji o 80% a w konsekwencji stymuluje wzrost efektywności ludzi i maszyn o 25%. Takie dane kuszą coraz więcej właścicieli firm produkcyjnych do wdrożenia systemu MES.

Bezpieczne wdrożenie systemu MES

ImFactory jako Centrum Kompetencji AVEVA MES w Europie Środkowo-Wschodniej wprowadzi cyfryzację w Twoim zakładzie produkcyjnym, służąc wsparciem na każdym etapie. Zaczynając od ustalenia stanu obecnego, poprzez zaplanowanie zmiany, wybór i dostawę rozwiązań IT, aż po koordynację wdrożeń i wsparcie w utrzymaniu rezultatów. Przygotuje również pracowników na zmiany w trakcie konsultacji i szkoleń. Praktycznie każdy etap produkcji można ulepszyć, korzystając z dobrodziejstw systemu MES.