Jak spawać aluminium: podstawowe informacje

Jak spawać aluminium

Spawanie aluminium jest procesem trudniejszym niż spawanie innych metali takich jak miedź czy stal. W związku z tym, aby prawidłowo przeprowadzić spawanie aluminium, niezbędna będzie specjalistyczna wiedza i umiejętności. W tym artykule przedstawiamy podstawowe informacje z zakresu spawania aluminium, w tym omówienie technik i bezpieczeństwa podczas pracy. Zrozumienie tych podstawowych informacji będzie cenne dla każdego, kto jest zainteresowany tematem.

Rodzaje spawania aluminium

W procesie spawania aluminium, wyróżniamy trzy główne rodzaje: 

Spawanie TIG

Spawanie TIG (Tungsten Inert Gas) jest jednym z najczęściej stosowanych metod spawania aluminium. Proces ten polega na ogrzaniu aluminium za pomocą łuku elektrycznego pomiędzy elektrodą wolframową a spawanym metalem, a następnie stopieniu aluminium i wprowadzeniu materiału spawalniczego w postaci drutu. Proces ten wymaga precyzji i doświadczenia, ale pozwala na uzyskanie bardzo czystego i mocnego połączenia.

Spawanie MIG 

Spawanie MIG (Metal Inert Gas) jest prostszą metodą spawania aluminium niż spawanie TIG. Proces ten polega na przeprowadzeniu prądu elektrycznego przez drut spawalniczy, który topi aluminium, a gaz ochronny chroni spaw przed utlenianiem, zapobiegając porowatości. Ta metoda spawania jest stosowana w przypadku grubych części i dużych produkcji, ponieważ pozwala na szybkie spawanie.

Spawanie elektrodą

Spawanie aluminium elektrodą to trzeci rodzaj spawania, który może być stosowany do spawania aluminium, ale nie jest to metoda powszechnie używana ze względu na trudności związane z kontrolą temperatury i gazów ochronnych. Metoda ta polega na topieniu aluminium poprzez przeprowadzenie prądu przez elektrodę pokrytą materiałem spawalniczym i gazem ochronnym. Metoda spawania elektrodą jest mniej precyzyjna niż poprzednio poznane metody (TIG i MIG) i bardziej skomplikowana, co czyni ją odpowiednią do napraw niewielkich części aluminium. 

Jak przygotować się do spawania aluminium

Przygotowanie spawanego materiału 

Odpowiednie przygotowanie aluminium przed spawaniem jest kluczowe dla uzyskania mocnego i trwałego połączenia. Przygotowanie materiału do spawania należy rozpocząć od oczyszczenia spawanych elementów, za pomocą szlifowania, piaskowania lub czyszczenia chemicznego. Musisz wiedzieć, że aluminium tworzy tlenki na swojej powierzchni, które stanowią utrudnienie przy spawaniu. Aby prawidłowo przygotować materiał do spawania, należy usunąć warstwę tlenków. Można to zrobić za pomocą specjalistycznych preparatów chemicznych lub manualnie za pomocą szczotki stalowej lub szlifierki. Kolejnym krokiem jest dobór i ustawienie odpowiedniej temperatury spawania. Pamiętaj, że aluminium cechuje relatywnie niska temperatura topnienia, dlatego konieczne jest dostosowanie ustawień, biorąc pod uwagę rodzaj spawania. W przypadku metody TIG to około 2300°C, a w przypadku spawania MIG około 550°C.

Dobór odpowiedniego sprzętu i narzędzi 

Po przygotowaniu materiału czas na dobór odpowiedniego sprzętu i narzędzi. Poza wyborem spawarki (TIG lub MIG), należy dobrać odpowiednie elektrody spawalnicze. Do spawania aluminium najlepiej używać elektrod ze stopów aluminium, które dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Kolejną kwestią jest gaz ochronny, którego używanie jest konieczne podczas spawania aluminium. Gaz taki jak argon lub hel zapobiega utlenianiu się spawanego materiału i utrzymuje go w czystości. Nie zapomnij również o przyrządach pomiarowych takich jak miernik grubości, miernik temperatury czy miernik prędkości przepływu gazu. To właśnie te narzędzia pozwalają na precyzyjne ustawienie odpowiednich parametrów spawania.

Dbałość o bezpieczeństwo

Aby przeprowadzić bezpieczne spawanie aluminium, konieczne jest prawidłowe przygotowanie pracowni oraz pracownika. Musisz wiedzieć, że spawanie aluminium generuje wiele niebezpiecznych substancji, a zatem pracownia musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Aby zapewnić bezpośrednie bezpieczeństwo spawacza, musi być on wyposażony w sprzęt ochronny: specjalistyczny kombinezon, maskę i gogle. Pracownik podejmujący się spawania nie może być też przypadkowy spawanie aluminium nie należy do najłatwiejszych, niezbędna będzie zatem obecność wykwalifikowanego i doświadczonego spawacza. Warto również pamiętać o odpowiednim przechowywaniu materiałów i konserwacji sprzętu. 

Na zlecenie Metikam Sp. z o.o.