Jak zorganizować domowe biuro?

Jak zorganizować domowe biuro

Model pracy zdalnej zyskiwał na popularności jeszcze przed wybuchem pandemii, jednak to właśnie na przestrzeni ostatnich miesięcy na stałe wpisał się w politykę pracowniczą wielu przedsiębiorstw. Popularny home office może przynosić równie wiele korzyści jak praca w warunkach biurowych, ale tylko wtedy, gdy aranżacja domowego biura spełnia kilka kluczowych aspektów. Zatem jak funkcjonalnie zorganizować home office, aby praca z domu była maksymalnie efektywna? Podpowiadamy.

Domowe biuro – gdzie wydzielić strefę do pracy?

To podstawowy problem wielu pracowników wykonujących swoje obowiązki zawodowe z poziomu zacisza domowego. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest zagospodarowanie odrębnego pokoju, jednak w mieszkaniach o mniejszych metrażu najczęściej jest to niemożliwe. Nie można się jednak zrażać – wydzielenie strefy biurowej w salonie, sypialni czy kuchni to skuteczny sposób na ominięcie tego problemu. Warto  natomiast pamiętać, aby miejsce do pracy było maksymalnie wyciszone i pozwalało utrzymywać koncentrację na wysokim poziomie. Co najważniejsze, do wydzielenia domowego biura wystarczy wysoki, dwustronny regał, który będzie pełnić funkcję mobilnej ścianki działowej.

Domowe biuro – na jakie meble postawić?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia home office jest biurko, które można ustawić tak, aby oddzielało strefę biurową od wypoczynkowej – czy to w salonie, czy w sypialni. Wybrany model powinien jednak wyróżniać się ergonomią i wielofunkcyjnym charakterem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią mieszkalną. Szeroki blat, możliwość regulowania jego wysokości, pojemne szuflady na zamek – to cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Zgrany duet z biurkiem stworzy dobrze wyprofilowane krzesło biurowe, które zapewni komfort podczas długich godzin spędzonych przed ekranem komputera. Nie można też zapomnieć o funkcjonalnych regałach i półkach wiszących, dzięki którym można w całości wykorzystać wysokość niewielkiego pomieszczenia.

Domowe biuro – jakie sprzęty wybrać?

Punktem centralnym każdego home office jest biurko, na którym powinno znaleźć się kilka podstawowych urządzeń. Absolutnym „must have” jest wydajny laptop MSI, który doskonale radzi sobie z przetwarzaniem wielu procesów jednocześnie, a do tego zapewnia wysoką jakość obrazu. Oprócz komputera, warto też zainwestować w dobrej jakości mysz oraz klawiaturę bezprzewodową, które są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych modeli z kablem. Dla osób, które borykają się z ograniczoną pojemnością dysku wewnętrznego w swoim komputerze, optymalnym rozwiązaniem okazuje się dysk zewnętrzny 1TB, który pozwala bezpiecznie przechowywać dużą ilość plików cyfrowych.