Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – wyzwanie, które warto podjąć

Opieka nad osobami starszymi

Pracę w charakterze opiekunki osób starszych podejmują osoby w bardzo zróżnicowanym wieku. I choć jest to bardzo obciążające wyzwanie pod kątem fizycznym i psychicznym, to jednak spełnianie się w tej pracy przynosi ogromną satysfakcję. Co więcej – opiekunki osób starszych w Niemczech mogą zarobić naprawdę satysfakcjonujące pieniądze. Dowiedz się, z jakimi wyzwaniami wiąże się praca opiekunki niemieckich seniorów oraz jak dużą niesie ze sobą satysfakcję.

Z jakimi obowiązkami musi mierzyć się opiekunka osób starszych w Niemczech?

Każdy, kto opiekowała się osobą starszą, niezależnie od tego czy był to członek rodziny, czy opieka odbywała się w ramach pracy zarobkowej, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużą odpowiedzialnością i wytrwałością należy się wykazać w tej pracy. Do obowiązków opiekunki należy prowadzenie domu osoby starszej, czyli wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak przygotowywanie posiłków, pranie, sprzątanie czy robienie zakupów. Opieka osób starszych w Niemczech polega również na okazaniu szczególnej atencji swojemu podopiecznemu, który nierzadko będzie osobą schorowaną i niesamodzielną.

Do zakresu obowiązków opiekunki w kwestii spełnienia podstawowych potrzeb seniora mogą należeć:

  • pilnowanie zalecanej diety;
  • pomoc przy czynnościach toaletowych;
  • pomoc w ubieraniu się;
  • podawanie leków i suplementów przepisanych przez lekarza;
  • dotrzymywanie towarzystwa, wspólne rozmowy, spacery, oglądanie TV itp.;
  • realizowanie recept w aptece;
  • w razie potrzeby wezwanie pomocy, np. karetki pogotowia;
  • zawożenie podopiecznego we wskazane miejsce, np. do przychodni lekarskiej.

Wyzwania, jakie czekają na opiekunki

Wymienione wyżej obowiązki bardzo mocno obciążają fizycznie opiekunki osób starszych. Jednak generują również dużo stresu, który wynika wprost z olbrzymiej odpowiedzialności za zdrowie, a nawet życie drugiej osoby. Ponadto opiekunki w Niemczech muszą radzić sobie z rozłąką z domem i bliskimi, a także przezwyciężyć obawy, które wynikają z konieczności zaaklimatyzowania się w obcym kraju. Nie bez znaczenia pozostaje bariera językowa – j. niemiecki dla opiekunek to w większości przypadków obowiązek, którego na szczęście można nauczyć się na kursach, organizowanych przez agencje zatrudniające opiekunki. To wszystko sprowadza się do obciążenia psychicznego, które towarzyszy zmęczeniu fizycznemu.

Jak osiągnąć satysfakcję z pracy opiekunki osób starszych w Niemczech?

Opiekunka nad osobami starszymi w Niemczech niesie jednak sporą satysfakcję. Otoczenie opieką starszej, schorowanej, niesamodzielnej osoby może napawać opiekunkę dumą i radością z samego faktu pomocy drugiemu człowiekowi. Ważne jest, aby z odpowiednią częstotliwością udawać się na urlop do domu lub w wybrane miejsce – odreagowanie i naładowanie akumulatorów pozwoli uniknąć przemęczenia fizycznego i psychicznego. Warto organizować sobie także czas wolny, by nieco odciążyć głowę od obowiązku, jakim jest opieka nad starszą osobą. Dodajmy również, że opieka nad seniorami w Niemczech to praca, która pozwala zarobić satysfakcjonujące pieniądze, szczególnie jeśli jest legalna, co wiąże się z dodatkowymi premiami, np. na wakacje czy święta.