Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

szanse na rynku pracy

Oczekiwania stojące przed pracownikami zdają się nieustannie rosnąć. Utrzymanie wysokiej pozycji na rynku pracy wymaga więc ciągłego rozwoju i poszerzania kwalifikacji. Co zrobić, aby zwiększyć swoją wartość jako potencjalny pracownik?

Dzisiejszy rynek pracy wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie większość osób stosunkowo często zmienia miejsce zatrudnienia i poszukuje własnej drogi zawodowej. Czasy, kiedy całe życie pracowało się dla jednej firmy, bezpowrotnie minęły. Współczesny pracownik musi być bardziej elastyczny i skłonny do wykazywania własnej inwencji. Jak znaleźć interesującą pracę, która będzie też satysfakcjonująca pod względem finansowym?

Zdobądź nowe kompetencje

Jeśli mimo aktywnych poszukiwań, nadal nie możesz znaleźć pracy marzeń, to warto zastanowić się nad swoimi kwalifikacjami. Nigdy nie jest za późno, żeby się rozwijać i ukończyć dodatkowe kursy, czy studia podyplomowe online. Zanim zdecydujesz się na konkretny kurs, warto najpierw zbadać rynek. Wystarczy przeglądać ogłoszenia o pracę, aby dowiedzieć się jacy specjaliści są najczęściej poszukiwani. Choć podawanie widełek płacowych wciąż nie jest standardem, to wiele firm to robi. Dzięki temu można dowiedzieć się, jakie stanowiska są najkorzystniejsze ze względu na wynagrodzenie. Może to być pomocne w zdecydowaniu, które szkolenia warto odbyć. Niektóre studia podyplomowe pozwalają zdobyć nie tylko wiedzę, ale także upoważniają do podjęcia pracy w miejscach, gdzie jest to regulowane prawnie. Warto rozważyć również taką opcję. Dzięki osiągnięciom technologii szkolenia, kursy, a nawet studia można ukończyć przez internet. Ofertę dostosowaną do wymagań współczesnego rynku pracy ma np. Uniwersytet Wirtualnej Edukacji. Można tam nie tylko rozpocząć nowe studia, ale też dokończyć te już zaczęte na innej uczelni, również w trybie stacjonarnym.

Ucz się języków

Alternatywą dla pracy w kraju, może być także znalezienie odpowiedniego stanowiska na rynkach zagranicznych. Inne kraje mogą poszukiwać osób, które znają lokalny język i kulturę, a jednocześnie bez problemów będą porozumiewać się z partnerami biznesowymi z Europy. Obiektywnie należy stwierdzić, że choć wymaga to sporych nakładów pracy i nie jest łatwo zdobyć taką posadę, to może ona być bardzo intratna. Znajomość języków obcych jest także atutem na polskim rynku pracy. W większości dobrze płatnych branż komunikatywna znajomość języka angielskiego jest czymś elementarnym. Coraz częściej wymagany jest też drugi język – warto postawić np. na niemiecki, francuski czy hiszpański. Strzałem w dziesiątkę może być również nauka języków bardziej niszowych czy egzotycznych.

Bądź elastyczny

Osoba, która chce odnieść sukces na rynku pracy, nie powinna bać się zmian. Jeśli to konieczne, to niezależnie od wieku można dokonać przebranżowienia i znaleźć lepiej płatną i ciekawszą pracę. Obecnie bardzo dynamicznie rozwijają się zawody związane z IT. Dla laika mogą wydawać się trudne, jednak stanowisk jest wiele, więc przy systematycznej pracy i zaangażowaniu można zdobyć odpowiednie kwalifikacje.