Joe Biden zwiększa przewagę nad Donaldem Trumpem

giełda forex

Najnowsze sondaże wskazują na dynamiczny wzrost przewagi Joe Bidena nad Donaldem Trumpem w wyścigu o fotel prezydenta USA. Według sondażu przeprowadzonego dla „WSJ” i stacji NBC News kandydat demokratów może liczyć na 53% głosów, a ubiegający się o reelekcję urzędujący prezydent USA tylko na 39%. Wspomniane badanie zostało przeprowadzone po wtorkowej debacie między kandydatami na prezydenta, ale przed podaniem do publiczności informacji o zakażeniu się koronawirusem przez Trumpa.

Drugi sondaż został opublikowany w niedzielę przez agencje Reuters. Wynika z niego, że Biden w skali kraju może liczyć na poparcie 51% wyborców, z kolei Donald Trump – 41%. Badanie, wykonane dla Reuters, było przeprowadzone już po przekazaniu opinii publicznej wiadomości o zdiagnozowaniu SARS-CoV-2 u Donalda Trumpa. Sytuacja wskazuje, że prawdopodobieństwo zmiany gospodarza Białego Domu jest bardzo wysokie.

Poza tym według szacunku GUS inflacja CPI w Polsce wzrosła we wrześniu do 3,2% r/r z 2,9% r/r miesiąc wcześniej. Dane okazały się wyższe od oczekiwań analityków. Lokomotywą wzrostu inflacji okazał się komponent bazowy, czyli CPI po wyłączeniu cen żywności i energii.

Na koniec ubiegłego tygodnia GPW w Warszawie zanotowała wzrost. Indeks szerokiego rynku WIG w skali tygodnia zyskał na wartości 1,55%. Notowania największych spółek (tworzących indeks WIG20) zyskały 1,39%. Z kolei indeksy małych i średnich spółek zakończyły tydzień następująco: sWIG80 wzmocnił się o 0,46%, a mWIG40 o 2,15%.

W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona zarówno na danych i wiadomościach z USA, jak i z Polski. We wtorek (06.10.2020) poznamy bilans handlu zagranicznego USA. W środę (07.10.2020) po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej RP poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych. Poza tym będzie opublikowany protokół posiedzenia FOMC. Z kolei w czwartek (08.10.2020) poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND TFI S.A.