Dlaczego warto kupić srebrne monety bulionowe?

srebrna moneta

Rekordowo niskie stopy procentowe, zmuszają niejako posiadaczy oszczędności do szukania alternatywy dla lokat terminowych. Lokaty po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19% oraz inflacji realnie przynoszą straty. Chcąc zabezpieczyć się przed utratą wartości posiadanych oszczędności, można wybrać m.in. obligacje skarbu państwa, zakup nieruchomości, zakup akcji lub jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć nieco temat jednej z alternatyw dla lokat, którą są srebrne monety bulionowe. Co warto o nich wiedzieć? Ile kosztują? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego srebrne monety bulionowe?

Inwestycja w złoto i srebro należy do tzw. inwestycji alternatywnych. Ich popularność jest w dużej mierze odpowiedzią na rekordowo niskie zyski z lokat lub obligacji. Kruszce, do których należy złoto i srebro występują w różnej postaci. Zazwyczaj są to sztabki lub właśnie monety. Te ostatnie mają tę dużą zaletę, że nie wymagają posiadania dużych oszczędności. Przykładowo srebrna sztabka o wadze 1 kg to koszt ok. 4500 zł (październik 2020). Jeśli porównamy to do ceny monet to srebrne monety bulionowe dostępne są w cenie ok. 130 zł za sztukę. Jest to więc inwestycja niemalże dla każdego. Na plus inwestycji w srebrne monety przemawia fakt, iż jest ono surowcem, który od dłuższego czasu systematycznie zyskuje na wartości. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat cena srebrna wzrosła o 60%. Oczywiście nie daje to gwarancji podobnych wyników w przyszłości, ale pokazuje jak duży potencjał tkwi na tym rynku na tle wcześniej wspomnianych lokat, które oferują 1,5-2% zysku rocznie. Za sprawą monet możemy stać się inwestorem na rynku surowców bez konieczności posiadania dużego kapitału. Ostatnią kwestią, o której nie można zapomnieć to fakt, iż rynek surowców uchodzi za bardzo bezpieczny. Kupując sztabki lub monety nabywamy realny kruszec. Chcąc spieniężyć nasze monety, możemy to zrobić w wielu punktach.

Jeśli kupować to u wiarygodnego partnera

Decydując się na inwestycję w srebrne monety bulionowe należy korzystać z oferty uprawnionych do tego podmiotów. Tylko wówczas mamy gwarancję, że kupimy prawdziwe srebro. Każda firma, która chce sprzedawać i skupować sztabki, monety musi być wpisana do rejestru podmiotów uprawnionych do działalności kantorowej prowadzonego przez Narodowy Bank Polski. Informacja tak musi być podana na stronie internetowej danej firmy, ale dla pewności należy ją potwierdzić na stronie NBP.

Podsumowując, inwestycja w monety jest godną rozważenia alternatywą dla lokat. Nie wymaga dużych nakładów finansowych i opiera się na solidnych fundamentach. Może być inwestycją na długie lata, którą w razie potrzeby można łatwo spieniężyć.