Kierunek dla systemów ERP na najbliższe lata

Trendy na rynku systemów ERP

Trendy na rynku systemów ERPDecyzja o wyborze systemu ERP może być jedną z tych, które w znaczący sposób wpłyną na zmianę sposobu funkcjonowania firmy. Dzięki możliwości zintegrowania księgowości, finansów, sprzedaży, produkcji, zasobów ludzkich i innych obszarów działalności, wdrożenie systemu ERP może przyczynić się do zwiększenia wydajności pracy oraz dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.

W ciągu ostatnich 20 lat, oprogramowanie tego typu stało się niezwykle zaawansowane i wszechstronne. Na temat kierunku rozwoju współczesnego rynku ERP rozmawiamy z Przemysławem Kniatem, Menadżerem Sprzedaży, IT.integro.

Kiedy firmy uznają, że nadeszła najwyższa pora na inwestycję w system ERP?

Z moich doświadczeń wynika, że klienci dostrzegają potrzebę zmian w momencie, gdy ich system przestaje wystarczać. Gdy kadra menadżerska zauważa, że traci kontrolę nad firmą, nad zarządzaniem zapasami, a także nad finansami. Rozwiązania, z których korzystają, nie dają możliwości analiz w czasie rzeczywistym, dlatego ich działania często oparte są na przeczuciu, a nie na wiarygodnych danych. Najczęściej dotyka to firmy o dużym potencjale wzrostu, w momencie gdy zarząd widzi coraz więcej przeszkód dla wzrostu firmy. Okazuje się, że niezbędny jest system, który zapewni lepszą przejrzystość procesów oraz większą dokładność i integrację danych.

Coraz więcej firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie oprogramowania ERP. Dlaczego?

Jeszcze kilkanaście lat temu przeciętny, polski przedsiębiorca nie mógł sobie pozwolić na zakup oprogramowania klasy ERP. Systemy były drogie, a wdrożenie nie zawsze było gwarancją sukcesu. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Dla przykładu powstają systemy, których wdrożenie wiąże się z relatywnie niskim kosztem i ryzykiem. NAV365 jest doskonałym przykładem oprogramowania ERP, który obala barierę wejścia dla mniejszych przedsiębiorców oraz startupów. Jest to rozwiązanie dostępne w abonamencie, na prostych, przejrzystych zasadach oraz możliwe do wdrożenia w niewiele ponad miesiąc. Dodatkowo, NAV365 może być zintegrowany z chmurą Microsoft Azure oraz Office 365.

A propos chmury. Model chmurowy to jeden z największych trendów. Co menadżerowie powinni wiedzieć na jego temat?

Rzeczywiście model chmurowy staje się coraz popularniejszy, ale póki co to trend, który rozwija się głównie w krajach Europy Zachodniej oraz w USA. W Polsce nadal najpopularniejsze są systemy oparte na tradycyjnej infrastrukturze, czyli na lokalnych serwerach. I o takie rozwiązania mamy najwięcej zapytań. W ofercie posiadamy system Microsoft Dynamics NAV dostępny zarówno w chmurze, jak i w modelu on premise.

Jakie firmy najczęściej pytają o infrastrukturę chmurową?

Najczęściej są to firmy z sektora MŚP, które szukają tańszej, ale równie wydajnej alternatywy dla serwerów lokalnych. Nie chcą inwestować pieniędzy w zakup serwerów, skoro mogą wykorzystywać zasoby ulokowane na platformie chmurowej. Są to także firmy o dużym potencjale, poszukujące rozwiązań, które będą rosły wraz z nimi. Takie możliwości daje im chmura.

Jakie przykłady firm może Pan podać?

Ciekawym przykładem jest firma FBSerwis S.A., która korzysta z systemu Microsoft Dynamics NAV na platformie Microsoft Azure. Spółka świadczy usługi w zakresie kompleksowej obsługi nieruchomości oraz infrastruktury. Dostrzegalny jest jej bardzo szybki rozwój. Początkowo wystarczyło jej nieskomplikowane oprogramowanie, jednak z czasem potrzeby wzrosły. System ERP w chmurze jest w pełni skalowalny, więc dopasowuje się do jej wymagań. Niedawno realizowaliśmy wdrożenie w RD bud – firmie budowlanej, która szukała systemu ERP, ale nie chciała inwestować w serwery. Platforma chmurowa zapewnia jej doskonałą elastyczność bez potrzeby zakupu własnego sprzętu bądź utrzymywania własnych specjalistów IT.

Czy dane w chmurze są bezpieczne?

Wiele osób waha się przed podjęciem decyzji o migracji do chmury z obawy przed utratą kontroli nad bezpieczeństwem, a także utratą samych danych. W rzeczywistości, dostawcy usług chmurowych przykładają jeszcze większą wagę do kwestii bezpieczeństwa niż pracownicy typowego dział IT.

Coraz częściej się słyszy o strategii One Microsoft. Czym ona właściwie jest?

Strategia One Microsoft wpisuje się we współczesne trendy. Jej założeniem jest stworzenie ścisłej integracji między rozwiązaniami dla biznesu, tak aby przedsiębiorca mógł działać jeszcze efektywniej i by mógł odnosić coraz większe korzyści. Takim przykładem jest wspomniany wcześniej NAV365, mogący integrować system ERP z chmurą obliczeniową oraz Office 365. Ale trend ten widoczny jest także w najnowszej wersji Microsoft Dynamics NAV 2016.

W czym uwidacznia się strategia One Microsoft w NAV 2016?

Po pierwsze, Microsoft Dynamics NAV stał się czymś więcej niż systemem ERP. Dzięki integracji z innymi rozwiązaniami od Microsoft, pozwala na dużo więcej niż typowe oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem. System NAV 2016 został zintegrowany z Microsoft Dynamics CRM, co pozwala na efektywne zarządzanie procesami sprzedaży, począwszy od momentu pierwszego kontaktu z potencjalnym klientem, poprzez złożenie zamówienia, aż po realizację płatności. NAV 2016 współpracuje natywnie z Power BI. Integracja z narzędziami analitycznymi pozwala na dostęp do pulpitów i raportów poprzez portal PowerBI.com lub aplikację, generowanie raportów zawierających wykresy oparte o zestawy danych oraz przekazywanie danych finansowych i sprzedażowych prosto z systemu Microsoft Dynamics NAV. Nie wspominając już o wcześniej omawianej integracji z Microsoft Azure.

Znakiem czasu jest szybkie wdrożenie. Czy Microsoft także zaproponował jakieś rozwiązania w tym obszarze?

Oczywiście. Microsoft Dynamics NAV 2016 został zaprojektowany w taki sposób, aby wdrożenie systemu ERP było szybkie, a zarazem proste. Dzięki odpowiednim narzędziom partnerzy są w stanie przygotowywać gotowe pakiety ustawień, które są wspólne dla firm o określonych profilach czy też branżach. Pozwala to na ograniczenie czasochłonności procesu wdrożenia, ale wymaga pewnej elastyczności ze strony klientów. Dodatkowo NAV 2016 wprowadza rozszerzenia, mechanizmy pozwalające partnerom na rozbudowę systemu bez potrzeby modyfikacji kodu źródłowego. Pakietowość rozszerzeń w znaczącym stopniu przyśpiesza aktualizacje.

Ważną kwestią jest uniwersalność systemu ERP. Czy każdy system może być wykorzystywany we wszystkich branżach?

Niestety nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że uniwersalność systemu ERP jest jego atutem. Kluczowa, z mojego punktu widzenia jest wertykalizacja, czyli skupienie się na procesach specyficznych dla poszczególnych branż. Microsoft Dynamics NAV wyróżnia się licznymi dodatkowymi rozwiązaniami, które rozbudowują standardowe możliwości systemu ERP. Tak zwane addony (rozszerzenia) pozwalają dopasować system Dynamics NAV do konkretnych potrzeb, konkretnych firm w konkretnych branżach. Praktycznie bez ograniczeń. Jest to jego największa siłą.