Księgowość spółki z o.o. – Na co zwrócić uwagę?

Księgowość spółki z o.o.

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdej firmy niezależnie od jej statusu prawnego i wielkości. W przypadku spółek z o.o. taka dokumentacja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku jednoosobowej działalności. O czym trzeba pamiętać prowadząc księgowość? Poniższy artykuł odpowiada na najczęściej zadawane pytania.

Jak powinna wyglądać księgowość spółki zoo

Spółka z o.o. to forma prowadzenia działalności, która charakteryzuje ograniczoną odpowiedzialnością majątkową członków jej zarządu. To właśnie to cecha jest przyczyną, dla której wielu przedsiębiorców decyduje się na zakładanie spółek z o.o., zapraszając do współpracy zaufanych kolegów po fachu. Niestety taka działalność stwarza również wiele wyzwań dotyczących dopełnienia formalności związanych z działaniem firmy. Spółki tego typu są bowiem zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości, która w rzeczywistości jest najbardziej problematycznym i skomplikowanym sposobem na odnotowywanie wszelkich operacji finansowych, które wykonuje firma. Prawo jest w tym aspekcie naprawdę rygorystyczne, a dokumenty handlowe muszą odnotowywać każdy rodzaj operacji finansowych firmy, w tym przelewy, zakupy, transakcje wewnętrzne oraz wszelkie zmiany w budynkach firmy, które wymagały inwestycji.   

Prowadzenie pełnej księgowości obejmuje bieżące prowadzenie następujących ksiąg rachunkowych:

  • dzienników,
  • kont księgi głównej,
  • kont księgi pomocniczej,
  • zestawienia obrotów oraz poszczególnych sald umieszczonych w księdze głównej, a także pomocniczej,
  • wykazów składników pasywów i aktywów.

Łatwo się domyślić, że prowadzenie tego typu ewidencji nie należy do najprostszych, a cały proces dodatkowo utrudniają zmieniające się cyklicznie przepisy. Ich nieznajomość w żadnym stopniu nie zwalnia spółki ze starannego i dokładnego prowadzenia ksiąg. Samodzielne prowadzenie księgowości wymaga więc od zakładu sporego zaangażowania i śledzenia bieżących zmian. Tego typu trudności są powodem, dla których spółki najczęściej decydują się na korzystanie z usług profesjonalistów, którzy całość swojej energii poświęcają księgowości. Zatrudnienie biura rachunkowego gwarantuje zgodne z rozporządzeniami prowadzenie dokumentacji i przeniesienie odpowiedzialności w razie ewentualnych błędów.  

Samodzielna księgowa, czy biuro rachunkowe?

Samodzielne prowadzenie księgowości jest najtańszą z możliwych opcji, jednak niesie ze sobą duże ryzyko popełnienia błędów. To zadanie najlepiej jest powierzyć profesjonalistom, którzy cały swój czas poświęcają na studiowanie najnowszych przepisów. Czy warto jednak w tym celu zatrudnić księgową, czy lepszym rozwiązaniem jest biuro rachunkowe? Specjaliści w dziedzinie finansów stanowczo rekomendują to drugie rozwiązanie. Takie opinie spowodowane są głównie sporą ilością problemów, jaka wiąże się z zatrudnieniem pracownika. Trzeba zadbać o jego składki, zapewnić miejsce pracy oraz wyposażać go we wszelkie niezbędne do pracy przedmioty. Kluczowym problemem w przypadku zatrudnienia księgowej jest jednak odpowiedzialność, która nadal ciąży na pracodawcy. Oznacza to, że w razie ewentualnych błędów straty finansowe i kary pokryje spółka. 

Z punktu widzenia rzetelnego wykonania i minimalizacji formalności najlepiej jest więc zlecić prowadzenie księgowości firmom zewnętrznym. Biuro rachunkowe nie tylko posiada niezbędne kompetencje, ale również bierze odpowiedzialność za błędne decyzje. To naprawdę duży plus, który chroni przedsiębiorstwo przed stratami finansowymi i pozwala na egzekwowanie odszkodowań za nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji. Zewnętrzne biuro jest też zwykle tańsze niż zatrudnienie księgowej oraz nie wymaga nadmiaru formalności. 

Koszt prowadzenia księgowości spółki zoo 

Cena za prowadzenie księgowości spółki zoo zależy od tego, w jaki sposób firma będzie to robić. Samodzielne rozliczanie jest najtańsze i obejmuje cenę programów księgowych oraz sprzęt potrzebny do pracy i jego konserwację. Zatrudnienie księgowej również wiąże się z kosztami stanowiska oraz oprogramowania, a dodatkowo należy jeszcze doliczyć niemałe koszty miesięcznego wynagrodzenia oraz składek. 

Na tym tle dobrze wypadają usługi biura rachunkowego. Cennik za księgowość spółki z o.o. w takich firmach waha się zwykle od 300 do 500 złotych za przesłanie w ciągu miesiąca 10 dokumentów.  

Jak wybrać biuro rachunkowe, które poprowadzi księgowość spółki zoo

Dobór odpowiedniej firmy, która poprowadzi księgowość dla spółki z o.o., w znacznym stopniu wpłynie na funkcjonowanie zakładu. Biuro rachunkowe, które wybierzemy, powinno posiadać odpowiednie certyfikaty, które umożliwią wykonanie wielu specyficznych zadań, do których potrzebne jest potwierdzenie umiejętności księgowego. Inną istotną kwestią jest doświadczenie danej firmy. Nie chodzi tu jednak tylko o doświadczenie w sprawach księgowych, ale również w kwestiach obsługi spółek z o.o., które pozwala na szybkie wdrażanie opracowanych rozwiązań komunikacyjnych. W takim przypadku współpraca jest ułatwiona, przez co odbywa się płynniej i bez zbędnych problemów.    

Oczywiście warto również zwrócić uwagę na nieco mniej istotne kwestie. Warto na przykład postawić na firmę posługująca się tym samym zestawem narzędzi. Nie bez znaczenia będzie również bliska lokalizacja biura lub takiego z wypracowanymi sposobami komunikacji. Te czynniki w znacznym stopniu wpływają na zwiększenie płynności i dynamiki współpracy, na której obu stronom powinno w szczególności zależeć.