Kurs dolara umacnia się mimo oczekiwań obniżki stóp w USA

forex

W środę podczas sesji europejskiej złoty tracił na wartości, EUR/PLN powrócił do 4,304 czemu towarzyszyło dalsze osłabienie euro do 1,115 USD. Za sprawą spadków EUR/USD mocniej w górę poszły notowania dolara do złotego. Kurs USD/PLN chwilowo powrócił powyżej 3,86. Po południu doszło do lekkiego odreagowania porannej przeceny, na EUR/PLN wsparcie przy 4,29 nie zostało jednak dotknięte.

Wciąż dominujący wpływ na rynek złotego ma sentyment inwestorów na globalnych rynkach, gdzie nastrojom nadal ciąży amerykańsko-chiński konflikt handlowy. Zamiast zbliżać się ku końcowi do inwestorów docierają nowe, niepokojące informacje. Chińskie agencje prasowe (powołując się m.in. na państwowy urząd planistyczny) poinformowały, że Pekin może zaostrzyć spór handlowy z USA wykorzystując monopolistyczną pozycję Chin na rynku metali ziem rzadkich. Jeśli zostałby ograniczony eksport substancji chemicznych, których produkcja ze względu na koszty i efekty środowiskowe ulokowana jest przede wszystkim w Chinach, a które są niezbędne do produkcji wielu dóbr elektronicznych, wówczas mocno ucierpieliby amerykańscy producenci nowych technologii. Jak ważne są to dla USA zasoby pokazuje chociażby fakt, że import tych surowców został wyłączony spod ceł. Szukanie nowej broni w wojnie handlowej to nie jest dobra wiadomość dla rynków, może bowiem wskazywać, że konflikt jeszcze długo nie zostanie zażegnany. Dolar jako bezpieczna waluty dostał więc „wiatru w skrzydła”, pomimo że inwestorzy spodziewają się obniżek stóp w USA w tym roku. Notowania kontraktów na stopę funduszy federalnych pokazują, możliwe trzy obniżki po 25 pb do końca przyszłego roku.

Jeśli chodzi o raporty makroekonomiczne, podczas środowej sesji nie było na czym zawiesić wzroku. Na temat polityki monetarnej wypowiadało się zaś kilku przedstawicieli EBC. Członek Rady Prezesów EBC O.Rehn poinformował, że bank centralny omówi opcje udzielenia dalszego wsparcia europejskiej gospodarce i przedstawi szczegóły nowego programu tanich pożyczek TLTRO na najbliższym posiedzeniu planowanym na 6.06. Wskazał, że EBC jest gotów dostosować i użyć dostępne narzędzia, jeśli będzie to konieczne. To zaś oznacza, że termin ewentualnej podwyżki stóp EBC odsunął się w czasie. Ponadto Rehn zwrócił uwagę na konieczność przeanalizowania strategii w zakresie polityki pieniężnej banku pod kątem „rozluźnienia definicji stabilności cen”.  Rada Prezesów EBC w 2003 r., poinformowała, że dążąc do stabilności cen, zamierza utrzymać stopę inflacji poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie. Tymczasem, uporczywie niski ceny dały początek rozmów na temat polityki banków centralnych i ich skuteczności w zakresie osiągania ustalonych celów inflacyjnych. W ostatnim czasie, na budzące się obawy, co do wiarygodności celów inflacyjnych banków centralnych wskazywał H.Kuroda. Zdaniem prezesa Banku Japonii ze względu na czynniki związane z rozwojem technologicznym i globalizacją, które utrzymują presję na spadek cen, pojawia się obecnie konieczność bardziej elastycznego podejścia do tematu.

W czwartek poznamy minutes z majowego posiedzenia RPP. Nie oczekujemy jednak zmiany tonu przekazu. Chociaż większość członków RPP opowiada się za stabilizacją stóp procentowych w kolejnych latach, to jednak podczas dyskusji mogły pojawić się sugestie podwyżki stóp mając na uwadze solidne, i jak dotąd mało wrażliwe na spowalnianie strefy euro, dane krajowe. Protokół nie powinien mieć jednak większego wpływu na złotego, który nadal głównie pozostawać będzie pod wpływem czynników globalnych, z EUR/PLN w okolicach 4,29-4,30.

Wykres dnia: Chiny szykują odwet. Eskalacja wojny handlowej z USA uderza w juana, podtrzymując też presję na złotego.

Eskalacja wojny handlowej z USA uderza w juana, podtrzymując też presję na złotego
Źródło: Thomson Reuters

Autor: Joanna Bachert / PKO Bank Polski