Kurs dolara zyskuje po groźbach Trumpa dotyczących ceł. Burza DeepSeek minęła

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Powoli opada kurz po wczorajszej burzy AI. Trump, który ewidentnie nie lubi być w cieniu, znowu upomniał się o medialną uwagę. Zanim najwięksi wejdą na scenę, dziś Węgrzy zdecydowali o stopach procentowych.

To nie koniec AI, to początek

Inwestorzy dość szybko poradzili sobie z wczorajszą paniką wywołaną przez DeepSeek. Przedsesyjny handel na amerykańskich parkietach przebiega już w miarę spokojnie, co sugeruje, że wczorajsza przecena była jednorazowa i nie popsuła trwale nastrojów. Widać to też na europejskich giełdach, które mienią się zielenią. Po wczorajszych rozemocjonowanych komentarzach dziś przychodzi pora na chłodną analizę. Po pierwsze, coraz więcej analityków poddaje w wątpliwość informację o kosztach nowego modelu, które miały się zamknąć w kwocie 6 mln dolarów. Wiele osób wskazuje również, że wczorajsze wydarzenia będą dodatkowym impulsem dla amerykańskich modeli i tak naprawdę wyścig nabierze nowej dynamiki. W podobnym tonie zresztą wypowiedział się Sam Altman, odpowiedzialny za OpenAI, który wyraził uznanie dla nowego konkurenta, jednocześnie zapowiadając wdrożenie jeszcze lepszych modeli. Tak samo poniedziałkowa przecena Nvidii (o 17%!!) wydaje się przesadzona, efektywniejsze wykorzystanie mocy obliczeniowej wcale nie musi oznaczać spadku popytu na nią. Wczoraj amerykański gigant przez moment tracił nawet 500 mld dolarów kapitalizacji, co skutkowało oddaniem palmy pierwszeństwa i spadek z pozycji największej spółki świata na trzecie miejsce.

A ten dalej o cłach…

Ewidentnie Donald Trump nie radzi sobie najlepiej, gdy coś rzuca na niego cień. Po poniedziałkowej burzy AI postanowił wrócić do lekko już zgranej, jednak wciąż skutecznej karty, a więc ceł. W międzyczasie Sekretarz Skarbu USA próbował zmiękczyć przekaz, sprzedając ideę stopniowego wprowadzania ceł, w krokach po 2,5%. Pomysł ten oficjalnie odrzucił prezydent, przy okazji wracając do sugestii nawet 60% taryf na Chiny. Dodatkowo oberwało się oczywiście wszystkim innym z Kanadą i Meksykiem na czele. W reakcji na to minister spraw zagranicznych Kanady wezwał Wielką Brytanię, Unię Europejską oraz właśnie Meksyk do wspólnego wypracowania odpowiedzi na groźby Trumpa. Na razie jednak prezydent osiągnął zamierzony efekt i skupił na sobie uwagę rynków. Inwestorzy powrót do narracji wojen handlowych przywitali ucieczką do dolara, prawdopodobnie kończąc przy okazji styczniową korektę na EURUSD. Popularny edek dotarł wczoraj do poziomu 1,053$ i od tego momentu potaniał o przeszło centa. Tym samym nie sprawdziły się predykcje analityków zakładających zasięg korekty do 1,06$. Obecnie celem na najbliższe dni jest istotny obszar wokół 1,035$.

Euro rekordowo tanie

Wtorkowa kartka z kalendarza nie jest zbyt bogata w odczyty. W oczy rzuca się spadające bezrobocie w Hiszpanii, które jednak dalej pozostaje dwucyfrowe (10,61%). Z naszego koszyka walutowego warto zwrócić uwagę na utrzymanie stóp procentowych na Węgrzech. Po południu otrzymamy jeszcze odczyty z USA, tu warto zatrzymać się przy indeksie zaufania konsumentów, gdzie analitycy spodziewają się dalszego wzrostu. Złoty w tych warunkach radzi sobie mieszanie. Z jednej strony oczywiście drożeje dolar, który wczoraj odbił się od 4 złotych, a dziś kosztuje już 3,5 grosza więcej. Wyjątkowo tanie – najtańsze od 5 lat – jest za to euro. Kurs EURPLN spada dzisiaj do 4,205 zł.

Autor: Krzysztof Adamczak, analityk walutowy Walutomat.pl

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Rynek pracy w USA słabnie, inflacja nie ustępuje – co zrobi Fed?

Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na dzisiejszym...

USA, Chiny, Wielka Brytania – rynki czekają na kluczowe posiedzenia banków centralnych

W nadchodzących dniach czeka nas kumulacja posiedzeń banków centralnych....

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...
Wiadomości

Rynek pracy w USA słabnie, inflacja nie ustępuje – co zrobi Fed?

Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na dzisiejszym...

USA, Chiny, Wielka Brytania – rynki czekają na kluczowe posiedzenia banków centralnych

W nadchodzących dniach czeka nas kumulacja posiedzeń banków centralnych....

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...

Koniec umocnienia złotego? Możliwe obniżki stóp i ryzyka polityczne

Złoty może stopniowo tracić na wartości na przestrzeni kolejnych...

Kurs euro zyskuje po decyzji EBC – rynek reaguje na „jastrzębią” obniżkę stóp

EBC nie zaskoczył rynków. Oczekiwana obniżka o 25 punktów...

Decyzja EBC w centrum uwagi. Kurs euro w górę

Posiedzenie EBC w centrum uwagi. EUR/USD po silnych zwyżkach...

Ekonomia polityczna Trumpa – zwiastun renesansu czy kryzysu?

Rynki, przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zaczynają wykazywać duże rozczarowanie...

Make trade war again! Kurs dolara poniżej 3,95 zł

Giełdy krwawią pod naporem technik negocjacyjnych prezydenta USA. Paniki...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie